Onko Linuxille olemassa jotain helppokäyttöstä ja WinXP:n tapasta etätyöpöytä ohjelmaa? Entäs etätukiohjelmaa?
Etätyöpöytä
Henry
4543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Onko Linuxille olemassa jotain helppokäyttöstä ja WinXP:n tapasta etätyöpöytä ohjelmaa? Entäs etätukiohjelmaa?"
Linux:ia käyttävänä en tiedä, millainen on "XP:n helppokäyttöinen etätyöpöytä ohjelma". Entä mitä tarkoitat tuollaisella etätukiohjelmalla?
Ehkä tarkoitat tuolla jotakin VNC-ohjelmaa.
Aiheesta on käyty palstalla jo aiemminkin keskustelua.
Hyvä vnc-ohjelma on http://www.tightvnc.com/
Useiden jakeluversioden vakiokamaa tuo vnc ja siis myös vnc-server.
Lisäksi (Open-)SSH:lla voit _käyttää_ palvelimella olevia ohjelmia aivan kuin olisit ko. etäkoneen ääressä, mutta kokonaista työpöytää se ei tarjonne.
En nyt ihan seuraa, haluatko etähallita wintöhkää linuxilla vai linuxia etäältä? Kummatkin onnistuu, mainittu vnc on hyvä, kde:n mukana tulee työpöydänjako windoze-tyyliin, paitsi helpommin, ssh:lla voi tekstimoodissa tehdä kaiken ylläpidon, toisin kuin winissä.
Linuxilla voi ottaa yhteyksiä win-terminalserveriin ja näihin xp:n niin hienoihin etähallintoihin. Mainittu kde:n remote desktop tukee rdp ja vnc protokollia.
Windowsin etähallinta on aika alkeellista Unix/Linux-maailmaan verrattuna, mihin noita graafisia kikkeitä tarvii, yhtä tuskaa GPRS.n yli, ssh sensijaan ei juuri kaistaa vaadi.
Kiitoksia!
Onnistuuko tolla mainitulla vnc:llä sekä linuxin etähallinta että Windowsin etähallinta linux koneelta? Pitääkö molemmissa koneissa olla sama tuo ohjelma?
Please. Lukaisepa hieman itse asiasta....
http://www.tightvnc.com/docs.html
Eikä testaaminenkaan taida maksaa kuin vaivan.