kosinta

mies 27

moi! me mentiin kihloihin pari kuukautta sit ja mä en oo kosinnut rakasta viel vaik kaikki on ollut itelle selvää jo pitkän aikaa...olin niin pöllö ku en tajunnut että pitäs kosia vissiin ennen kihloihin menoa...nyt oon ajatellut sen tehdä kummiski riittääkö siihe ruusukimppu vai mitä muuta erikoista siihen vois keksiä...kaikki on uutta mulle nii aattelin viisaammilta neuvoa kysellä;)..

3

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ymmärrä

      Siis hä? Kun kosintaan vastataan myöntävästi, niin sitten ollaan kihloissa. Tietysti siitä kihlautumisesta voi sopia ilman teennäistä kosintaakin.

    • myöhäistä kosia

      Jos jo ootte kihloissa niin ei nyt enää tarvitse kosia. Kosinta on siis tapahtunut huomaamatta kun olette päättäneet kihloihin menosta. Sillä ei ole väliä, ehdottiko kihloja mies vai nainen, (voihan nainenkin kosia) eikä kosimiseen tarvita mitään erityistä seremoniaa. Kosiminen = kysyä ja päättää kihloihin menemisestä, ja kihlaushan tarkoittaa avioliittolupausta. Seuraavaksi sitten alatte suunnitella häitä.

      Ruusukimpun voit toki ostaa morsiamelle ihan muuten vain, voit myös järjestää jonkun romanttisen yllätyksen, illallisen tms. mutta ei enää kosimisen merkeissä.

    • KorjausABC

      Korjaus:

      Kosiminen = kysyä toista naimisiin kanssaan. Myöntävä vastaus = > ollaan kihloissa / kihlautuneet / luvattu mennä naimisiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe