Vanhempi tai aikuinen - äiti tai isä haluaa luoda itsestään kuvaa eli profiilia maailmanlaajuisessa internetyhteisössä. Miksi profiilissa esiintyy toistuvasti oman pienokaisen kuva? Mielestäni se ei ole järkevää.
Perustelu. Kuva on yksi viestinnän keino vaikuttaa ja kertoa. Se vaikuttaa vastaanottajasta riippuen negatiivisesti tai positiivisesti. Esimerkiksi facebookissa läheinen, tuttu tai ystävä näkee lapsosen kuvan ja toteaa positiivisesti - Voi, ihana! Onpa se hyvin kehittynyt. Tai päinvastoin jotakuta saattaa kyseinen kuva ärsyttää, herättää kateutta, mustasukkaisuutta tai jopa vihaisuutta.
En kyllä haluaisi saattaa lastani alttiiksi kuvan välityksellä mahdollisille väärin- tai hyväksikäytölle!
Mielestäni olisi aikuisen normaalia olla netissä kuten ja miten parhaaksi katsoo itsensä koko maailmalle näyttää?!
Lapsen kuva aikuisen profiilina
annatikka
3
310
Vastaukset
- noloo taas jälleen
no joo kaikkii kinostaa joku sun lapsen kuvas :D hahaha
- 789uuppeli
eiks se riitä, että lapsen naama on isona kansikuvassa, mutta se pitää olla profiilikuvanakin. Molemmat koko maailman nähtävillä...
- jeppu2
MINULLA ON KUVANA OMA KUVA,MUTTA LAPSENA ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648