Miten mustasukkaisuudesta eroon?

makemefeelbetter

Ongelma on se, että uskon huonon itsetuntoni tekevän minut mustasukkaiseksi. Tai jokin minusta ainakin tekee mustasukkaisen ja vainoharhaisen.

Olen viimeaikoina tapaillut erästä tyttöä melko usein ja ilmassa on sellaista pienimuotoista molemminpuoleista vetoa ja kiusoittelua ynnä muuta. Itsellä kuitenkin välillä tulee todella rankkoja mustasukkaisuuden tuntemuksia. Ne ei varsinaisesti purkaudu millään lailla ainakaan tuohon tyttöön, mutta ne saa minut voimaan fyysisesti todella pahoin ja menettämään yöunia. Mielikuvituskin lähtee todella herkästi laukkaamaan.

Tuossa perjantaina hän oli kavereidensa kanssa erään melko pitkään tuntemansa kaverin tupareissa/halloween pippaloissa. Todella isot karkelot oli kyseessä. Hän pukeutui sinne sellaiseksi 1920-luvun kevytkenkäiseksi hienoksi neidoksi, ei siis mikään nykyaikainen piruhoro tms. vaan sellainen 20-luvun "flapper". Hänhän oli kaunis kuin mikä. Itse en hommiltani päässyt nuihin karkeloihin ja koko ajan mietin, että mitä jos, entä jos, mitä sielä tapahtuu, kenen kans hän on jne. Ja mitään varsinaista suhdetta meillä ei edes vielä ole. Luonteeltaankaan hän ei ole mikään sellainen bile hile tai että olisi kokeilemassa joka oksalla onneaan. Eikä ollut mitään syytä edes epäillä, että hän olisi ollut jossain muualla yötäkään tai muuta vastaavaa.

Eli mustasukkaisuuden ja pahan olon on aiheuttanut todennäköisesti mun oma mielikuvitus ja huono itsetunto. Näissä tilanteissa sitä mietinkin, että kannattaako minun edes lähteä yrittämään mitään suhdetta hänen kanssaan, kun ei itsetunto kestä mitään. Pelkään, että olisin varmaan hirveä kontrolloimaan jossain välissä, kun en enää kestäisi tilannetta.

Taustalla minulla on kaksi aikaisempaa suhdetta nuoremmilta lukio- ja yliopistouran aluilta, ja molemmat suhteet kariutuivat. Toinen sen takia, että siinä vaan tunteet hiljalleen hiipu molemmilta ja toisessa sen aikaisella kumppanilla oli selän takana muita miehiä.

Olen koittanut miettiä, että voisiko nuo olla jotenkin vaikuttanut siihen, että en uskalla enää luottaa vai onko kenties keskimääräistä hankalammalla lapsuus ja varhaisnuoruusajalla jotain vaikutusta asiaan. Jouduin nuorempana todella pitkään hakemaan itseäni, enkä perheeni tilanteesta johtuen pystynyt harrastamaan ja tekemään asioita ja sitä kautta päässyt oikein kehittymään ns normaalisti.

Olipa maholliset syyt sitten mitä tahansa niin haluaisin pystyä kuitenkin luottamaan toiseen, jos tästä edes jotain sattuisi tulemaan. Edelleen, hän itse ei ole antanut oikein mitään aihetta olla mustasukkainen. Mitä tässä voisi oikein tehdä? Johonkin ammattiauttajalle?

0

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

        Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
        Maailman menoa
        267
        9626
      2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        306
        6802
      3. Verinen koira

        Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
        Imatra
        74
        1695
      4. Mira Luoti, Vain Elämää

        kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
        Maailman menoa
        6
        1411
      5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        94
        1287
      6. Faktat kehiin!

        kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
        Ikävä
        109
        1161
      7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

        Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
        Kotimaiset julkkisjuorut
        75
        1069
      8. Mopokeulija

        Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
        Haapavesi
        40
        862
      9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

        Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
        Ähtäri
        23
        756
      10. MUISTATTEKO SEN?

        Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
        Joukkoliikenne
        313
        748
      Aihe