http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/03/suuret_maitotilat_vaikeuksissa_643372.html?origin=rss
http://suomenkuvalehti.fi/muualta/yle-uutiset-kotimaa/suuret-maitotilat-vaikeuksissa
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/03/maitosota_ajoi_maitotilat_ahdinkoon_1543869.html?origin=rss
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/article318319.ece
Maidon tuottahinta ei ole 15 vuoteen
8
104
Vastaukset
- ....................
.................................
- -
-
Väite 'Maidon tuottajahinta ei ole noussut
15 vuoteen' ei ole totuuden mukainen vaan
suorastaan emävaletta.
TIKE:n tuottajahintatilastoista on nähtävissä,
että alkuvuodesta 2010 maidon tuottajahinta
oli alle 30 senttiä/litra. Siitä se on
pahimmillaan nousut v. 2011 lokakuussa lähes
45 senttiin ja on nykyisellään n. 43 senttiä.
Maitotilallisia hyysättiin rouhean hinnan korotuksen
lisäksi peräti extratuella, mutta sekään ei näy
riittäneen, kun vaikeuksia vain näyttää riittävän.
Mistä vaikeudet sitten taas johtuvat? Kompetenssin
puutteesta! Kun Suomessa maitoa tuotettiin esimerkiksi
vuonna 2005 69 kg kotieläintyötuntia kohti, niin
Ruotsissa sama lukema oli yli 120 kg ja Tanskassa
ja Hollannissa yli 200 kg.
Maksakie tukiaissia, maksakie. Antakie rahhaa.- Valehtelet..
Ennen jäsenyyttä 100 ja seuraavat luvut jäsenyyden alussa, keskellä ja nyt..
Maito 100,0 68,9 73,0 63,6 - ...
Valehtelet.. kirjoitti:
Ennen jäsenyyttä 100 ja seuraavat luvut jäsenyyden alussa, keskellä ja nyt..
Maito 100,0 68,9 73,0 63,6"Maidon tuotantokustannukset ovat vaikeissa olosuhteissa parempia alueita korkeammat.
Karut olosuhteet rajoittavat myös maidontuottajien mahdollisuuksia parantaa
kilpailukykyään. Lyhyt kasvukausi estää monen rehukasvin viljelyn Suomessa.
Esimerkiksi maissi ei menesty meillä. Pitkät etäisyydet nostavat teollisten rehujen
hintoja. Pitkä ja kylmä talvi nostaa tuotantorakennusten investointikustannuksia".
http://www.europarl.europa.eu/hearings/20030218/agri/pesonen_fi.pdf
"Lyhyt kasvukausi vaikuttaa suoraan laidunkauden pituuteen. Suomen lyhyen laidunkauden vuoksi
lehmien vuotuisesta energiantarpeesta pienempi osa saadaan laitumelta kuin Keski-Euroopassa, jolloin
säilörehua joudutaan varastoimaan Suomessa huomattavasti enemmän. Suomalainen nurmisäilörehu ei ole
korkeiden tuotantokustannuksien vuoksi läheskään yhtä kilpailukykyinen karkearehu kuin maissi Keski-
Euroopassa.
Maitotilojen rakenteen kehittämistä maassamme vaikeuttavat luonnonolosuhteiden lisäksi maatilojen
epäedullinen sisäinen ja ulkoinen liikenneasema, kuten esimerkiksi peltoaukeiden pienuus, peltokuvioiden
pirstaleisuus ja pitkät välimatkat tuotteiden ja panosten myynti- ja ostopaikkoihin nähden, jolloin
maitotilojen reaaliprosessi on monella tapaa erilainen Keski-Eurooppaan verrattuna. Lisäksi kylmyys rajoittaa
tuotannon automatisointia ja uudet investoinnit ovat yleensä sidoksissa vanhaan tuotantotekniikkaan.
Kylmät talvet edellyttävät lisärakenteita ja muutoksia tuotantorakennuksiin ja -koneisiin, jotka työvoimatarpeen
kausiluonteisuuden lisäksi aiheuttavat ongelmia ja lisäkustannuksia".
http://www.smts.fi/MTP julkaisu 2004/esi04/ma17.pdf - antakie lainaa...
Rahalla saa automatisoidut navetat lypsyrobotteineen ja työvoiman tarve tietenkin laskee. Mitalilla on aina myös toinen puoli...
"Tanskan maatalouden keskimääräinen velkaisuusaste on kivunnut jo 50 prosenttiin, ja myös Hollannissa se ylittää 40 prosenttia.
Tutkijat laskevat, että Ranskalla, Hollannilla ja Tanskalla on yhdessä yli 60 prosenttia kaikista maataloussektorien veloista EU:ssa. Peräti 23 prosenttia koko EU:n maatalouden kaikista veloista on Ranskassa. Hollanti tulee toisena ja Tanska kolmantena, molemmat vajaan 20 prosentin velkaosuuksilla.
Mikäli valtioiden velkakriisi leviäisi myös Ranskaan, sillä olisi todennäköisesti merkittäviä suoria vaikutuksia myös EU:n maatalouden vakauteen ja pääomahuoltoon".
http://www.talouselama.fi/uutiset/yllatystieto suomalaiset maajussit kreikkalaisia velkaisempia/a2002098
Saattaa käydä niin että jopa joutuu maksamaan Tanskan ja Hollannin tekemiä investointeja työmäärän vähentämiseksi. - Jopa vain on homo
Jopa vain voi painua hevon perseeseen.
- Agronomi
Jopa_vain, taas tunnen myötähäpeää kirjoituksesi johdosta. Oletko koskaan kuullut sellaisesta kuin maidon kausihinnoittelu? Entä miten niin pahimmillaan? Eikö se nyt ole parempi, että tuotteesta saadaan hyvä hinta, niin niiden tukien tarve vähenisi? Kirjoituksestasi saa sen vaikutelman, ettei maidosta saisi maksaa juuri minkäänlaista tuottajahintaa ja tukiakin pitäisi pienentää. Tuotannon tehokkuus on tasapainoilua hyvän ja huonon tuloksen kanssa. Liiallinen tehokkuuden tavoittelu aihettaa herkästi ongelmia niin taloudelle kuin ihmisille ja eläimillekkin. Tästähän on esimerkkiä Tanskastakin.
Kysyn uudelleen erään kysymyksen sinulta, kun en viimeksi saanut vastausta vaan koko keskustelu näytti häviävän samantien. Eli, mistä kenkäsi oikeasti puristaa? Olet kirjoitellut mahdollisimman negatiivisia kirjoituksia maanviljelijöistä ilmeisesti jo vuosia. Oletko mielestäsi jäänyt vähemmälle aikanaan, kun kotilasi on mennyt sisaruksellesi? Vai onko vaimosi lähtenyt jonkun maajussin matkaan ja jättänyt sinut itkemään perään? Minkäänlaista kompetenssia sinulla ei näytä olevan kirjoitteluusi, kun taas katkeruus ja kaunaisuus on järkyttävän käsinkosketeltavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1686529Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1023031Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021845Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am501575Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111290- 151228
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m131185- 561130
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?291093Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751063