Joulukuun tunnelma

Tunnelmia

Millainen tunnelma Pariisissa on joulukuun alussa? Onko talvista/jouluista? Perusnähtävyydet löydän toki, mutta kaipaisin vinkkejä fiilistelypaikoista.

6

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariisissa asustava

      Ei yleensä lunta, ei siis ainakaan suomalaisittain talvista. Ilmankosteuden vuoksi kylmä tuntuu kuitenkin kylmemmältä kuin Suomessa.

      Joulurauhaa Pariisista on turha hakea, mutta jonkinlaista joulutunnelmaa on toki tarjolla, markkinahumun lomassa.

      ->
      Suurten tavaratalojen jouluvalot ja jouluaiheiset näyteikkunat 9. kaupunginosassa
      - Galerie Lafayette; 40, bd Haussmann
      - Printemps: 64, bd Haussmann
      Kannattaa myös tsekata BHV, joka sijaitsee Hôtel de Villen (Pariisin kaupungintalo ja samanniminen metroasema linjoilla 1 ja 11) vieressä, sekä Montparnassen ja Saint-Germain-des-Près'n välissä sijaitseva Bon Marché -tavaratalo.

      - >
      Perinteikkäin valomeri on tietysti Champs Elysées -katu Concordelta Riemukaarelle.

      ->
      Joulumarkkinoita Pariisissa (alkavat marras- joulukuun vaihteessa ja päättyvät joulun tienoilla tai vuodenvaihteessa, hieman paikasta riippuen):

      Boulogne-Billancourt; Place d'Italie -aukio (13. kaupunginosa); Montparnasse (15. kaupunginosa); Trocadero (16. kaupunginosa); Saint Germain des prés (6. kaupuninosa); Saint Sulpice (6. kaupuninosa); Champs Elysées (8. kaupunginosa); Défense ; Poissy.
      Tarkemmat osoitteet esim. tuolta http://noel.org/region.php?region=22
      Jos vierailet joulukuun alkupuolella, voit vierailla trooppisilla joulumarkkinoilla Bercyn läheisyydessä. Tarjolla on eksoottisia tuotteita Ranskan merentakaisilta alueilta http://www.mintexpo.com/

      Useina vuosina on myös järjestetty joulun aikaan luistinratoja eri puolille Pariisia (Montparnasse, Hôtel de Ville, Trocadero jne), tämän vuoden suunnitelmista en tiedä, riippunee myös sääolosuhteista.

      Eri kirkoissa kannattaa vierailla, paitsi tunnelman, myös jouluseimien vuoksi. Katolilaisen perinteen mukaan Ranskassa kirkossa kuin kirkossa on joulun aikaan rakennettu seimimuodostelma - ja mitä suurempi kirkko, sen komeampi seimi. Kaikkein isoimmissa on jopa useita seimirakennelmia.

      • kysymys Pariisissa

        asuvalle:

        Tunnetko mahdollisesti kangaskauppoja (japanilaiset kankaat kiinnostavat) tai mercerie (kuten esim La Droguerie) Pariisin Rive Gauche alueella.

        Yritän itse kovasti etsiskellä netistä, le Bon Marché näyttää tulevan aina eteen. Kiinnostaa enemmän sellaiset pienet butiikit, joista saisi kangasta ja muuta tilbehööriä ompelupuuhiin.

        Entä muita pieniä kiinnostavia butiikkeja alueella.


      • kangasta
        kysymys Pariisissa kirjoitti:

        asuvalle:

        Tunnetko mahdollisesti kangaskauppoja (japanilaiset kankaat kiinnostavat) tai mercerie (kuten esim La Droguerie) Pariisin Rive Gauche alueella.

        Yritän itse kovasti etsiskellä netistä, le Bon Marché näyttää tulevan aina eteen. Kiinnostaa enemmän sellaiset pienet butiikit, joista saisi kangasta ja muuta tilbehööriä ompelupuuhiin.

        Entä muita pieniä kiinnostavia butiikkeja alueella.

        Le Bon Marche ei nimestään huolimatta ole mikään halpa paikka, vaan yksi ylellisimmistä tavarataloista Pariisissa, varsinkin sen upea ruokaosasto.

        Kaikista saat helpoimmin ja halvalla Sacre Coeurin alapuolelta Place Saint Pierrestä. Siellä on useampi kangaskauppa, joissa on kaikkea. Esimerkiksi Les Coupons de Saint-Pierre on monikerroksinen kangastatalo, se on tietääkseni tehtaan myymälä, osoite on 1, place Saint-Pierre. Joka kerroksessa on omanlaisensa kankaat sisustuskankaista, vaatekankaisiin. Viereisellä kadulla on monta muutakin kangaskauppaa ja muutakin röhnää esimerkiksi teatterirekvisiittaa.


    • Tunnelmia

      Kiitos vaivannäöstäsi ja monipuolisista vinkeistä!

    • mrs matkaaja

      Olin viime vuonna Pariisissa 2.-6.12. Sää: aurinkoinen kylmä tuuli ja yhtenä päivänä satoi räntää.

      Joulutoreja löytyi. Mutta noin muuten eritysitä joulutunnelmaa ei vielä ollut havaittavissa.

      Muistathan, että nähtävyyksiin tutustumiseen kuun alku on hyvä; Louvreen pääsi edullisemmin kuun ekana perjantaina klo 18 alkaen ja kuun ekana sunnuntaina jotkut museot tms. ovat ilmaisia.

      Eiffelille ostimme netistä lipun etukäteen, mikä olikin hyvä, koska sinne väkeä riittää aina.

    • 15arr

      Tässä viime viikolla kävin Pariisissa ja sää oli viileähkö, noin 8 astetta ja siihen yhdistettynä viileä tuuli. On tuurista kiinni, sattuuko sateinen sää. Metrossa sitten hikoillaan.

      Tosiaan joulutoreja ja kojuja oli monin paikoin ja jouluvaloja myös. Aika kaupallinen joulu oli suurten tavaratalojen lähettyvillä; jouluikkunoita jne.. Vasemmalta rannalta löysi ehkä aidompaa tunnelmaa.

      Suosittelen vin chaudia eli glögiä, jota sai aika pilkkahintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      365
      7097
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      79
      6026
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5521
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4280
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3496
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3439
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3403
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      60
      3358
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      58
      3164
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    Aihe