Olen itse ateisti ja naurattaa välillä nuo "kristinusko on vanhin ja ainoa OIKEA (powered by Jaffa) uskonto!" Muuten hyvä, paitsi että itämaiset uskonnot ovat olleet olemassa jo tuhansia vuosia ennen kristinuskoa ja näiden uskontojen seuraajat ovat yleensä paljon suvaitsevampia ja yleisesti ottaen parempia ihmisiä kuin kristityt.
Ei tietenkään voi yleistää, suurin osa kristityistäkin on ihan hyvää suvaitsevaa väkeä. Se pohjasakka näkyy vaan kerääntyneen tänne. Ihme vaan kun kukaan toisen uskonnon kannattaja ei koskaan tule kristittyjen palstalle aloittamaan tappelua (tappeluja aloittavat ovat pääasiassa ateisteja joilla ei ole paljoa tietoa) mutta kristinuskoiset menevät muille palstoille haukkumaan tuntiessaan tarvetta yrittää todistaa omaa uskontoa paremmaksi.
Ette ainakaan anna hyvää kuvaa kristinuskosta.
miksi haukkua?
8
736
Vastaukset 8
- Qadesha
Kyllä se tosiaan ihmetyttää että mikä ihmeen monopoli kristityillä on koko uskonto-asiaan. Laskee vain näitä palstoja tässä, niin kyllä niitä on heikäläisille niin että tulee suorastaan runsaudenpulta, ja SILTI he eivät malta olla marisematta romanttisen Jeesus-rakkauden tai omintakeisen jumalanäkemyksensä riivaamana muiden uskontokuntien palstoilla hurmahenkisenä omasta "totuudestaan". (Tulipas pitkä virke!)
Kaiketi heikäläisiin pitäisi vain suhtautua huvittuneesti, ja vastata vaikenemalla. Itse aikoinani mekastin kilpaa heidän kanssaan, eikä siitä tullut lasta eikä p-skaa. Turhaa touhua. Vaikka kyllähän pieni väittely toisinaan virkistää.
Katsoisin kuitenkin että ehkäpä uskonnoilla on tietty elinkaari, joka muistuttaa ihmiselämää. Nuori uskonto venyy ja paukkuu laajalti, ja sellaistahan se nuorena on. Äänekästä, mustavalkoista ja dramaattista. Vanhaksi varttunut uskonto sensijaan osaa jo olla inhimillinen, suhtautuu asioihin suvaitsevaisesti ja laajemmasta näkökulmasta...
Aika jännä ajatus oikeastaan kun nyt tarkemmin ajattelen.
Ja kuitenkin kysymys on yksittäisistä ihmisistä, mutta mitenkäs tiukan fundamendalistisen kristinuskovaisjoukon tai erittäin oikeaoppisen islamilaisen heimon piirissä voi yksittäinen ihminen osoittaa eriävää näkemystä... Omassa maassamme on sentään se hyvä puoli, että täällä tiukkikset joutuvat itse hakeutumaan "omiensa pariin", ts. me muut emme kärsi heistä siten että joutuisimme ponnistelemaan heidän joukossaan hengen menetystä tai muuta "mukavaa" peläten...
Silti olisi vielä kehittymisen varaa täälläkin. Mutta kaiketi jos uskonsasioista tietää tulevan riitaa joidenkin ihmisten parissa, useimmiten niistä on kai paras vaieta.
Kunpa vain Jeesus-fanitkin osaisivat vaieta...- oliö
Ehkä uskonnot, kuten yksittäiset ihmiset, on tarkoitettukin törmäilemään toisiinsa; kukin eristää itsensä muista ja siten auttamatta generoi näitä törmäyksia.
Jokaiseen törmäykseen sisältyy molemminpuolinen mahdollisuus oppia jotakin itsestä; kun se mitä opitaan, ei ole mikään oppi, ei käytetyllä metodilla tai tiellä lopulta ole merkitystä. - St Morningstar.
Tervehdys.
KUKA TÄÄLLÄ PILKKAA JUMALAN KANSAA JOLLE JUMALA ON ANTANUT IKUISEN ELÄMÄN JA TÄYDELLISEN RUUMIIN VAILLA SAIRAUKSIA.
KÄÄNNY NIIN SINUTKIN PELASTETAAN KARITSAN VERELLÄ.
St Morningstar.
"KÄÄNNY .!" - ...
St Morningstar. kirjoitti:
Tervehdys.
KUKA TÄÄLLÄ PILKKAA JUMALAN KANSAA JOLLE JUMALA ON ANTANUT IKUISEN ELÄMÄN JA TÄYDELLISEN RUUMIIN VAILLA SAIRAUKSIA.
KÄÄNNY NIIN SINUTKIN PELASTETAAN KARITSAN VERELLÄ.
St Morningstar.
"KÄÄNNY .!""KUKA TÄÄLLÄ PILKKAA JUMALAN KANSAA JOLLE JUMALA ON ANTANUT IKUISEN ELÄMÄN JA TÄYDELLISEN RUUMIIN VAILLA SAIRAUKSIA."
Ai juutalaisia vai?
- T&T
Perussyy kristittyjen käännytys- ja oikeassaolemis-intoon on se, että se on yksijumalainen uskonto. Jos muslimeita olisi Suomessa riittävästi (esim. 20% kansasta), niin heissä olisi vielä paljon enemmän kestämistä. Ranskassa tilanne on jo paikoin karannut käsistä.
Pohjimmiltaan yksijumalaiset uskonnot ovat kaikki suvaitsemattomia - suvaitsemattomuuden idea on sisäänrakennettu yhden jumalan ideaan.- Kyoshiro
'Pohjimmiltaan yksijumalaiset uskonnot ovat kaikki suvaitsemattomia - suvaitsemattomuuden idea on sisäänrakennettu yhden jumalan ideaan.'
Näinhän se menee. Tutkiskelkaa huviksenne joitain polyteistisia uskontoja - kyllä on melkoisia eroja! Suvaitsevaisuus ei edes ole minkäänlainen ongelma... - Vaisnava
Ymmärrän, mitä ajat takaa yksijumalaisuudella, mutta itse en ehkä käyttäisi kyseistä termiä. Hindulaisuudessakin Jumala on Yksi. Se, mikä tekee uskonnostani suvaitsevaisen, on se, että ymmärrämme Jumalalla olevan useita ilmenemismuotoja. Jumala Itse sanoo Bhagavad Gitassa, että Hänen luokseen voi jokainen tulla itselleen luontaista tietä ja ihan niin hitaasti kun huvittaa (ikuisuus aikaa jällensyntymän kiertokulussa). Kaikkia ei siis vaadita menemään läpi samasta muotista ikuisen kadotuksen ohella.
Lisäksi Bhagavad Gitassa kielletään miekkalähetys. Jumala sanoo kirjan lopussa, ettei Hänen sanojaan saa mennä tuputtamaan niille, joita ne eivät kiinnosta. Islam ja kristinusko taasen ovat antaneet lähetyskäskyn, jota näillä palstoillakin kovasti noudatetaan.
Toivoisin, että nuo lähetyskäskyn seuraajat jonain päivänä ymmärtäisivät tekevänsä itse asiassa hallaa uskonnolleen. Pyhän sanan tuputtaminen kun tuppaa kääntämään yleisön sitä vastaan, eikä suinkaan toisinpäin! - yksi
Vaisnava kirjoitti:
Ymmärrän, mitä ajat takaa yksijumalaisuudella, mutta itse en ehkä käyttäisi kyseistä termiä. Hindulaisuudessakin Jumala on Yksi. Se, mikä tekee uskonnostani suvaitsevaisen, on se, että ymmärrämme Jumalalla olevan useita ilmenemismuotoja. Jumala Itse sanoo Bhagavad Gitassa, että Hänen luokseen voi jokainen tulla itselleen luontaista tietä ja ihan niin hitaasti kun huvittaa (ikuisuus aikaa jällensyntymän kiertokulussa). Kaikkia ei siis vaadita menemään läpi samasta muotista ikuisen kadotuksen ohella.
Lisäksi Bhagavad Gitassa kielletään miekkalähetys. Jumala sanoo kirjan lopussa, ettei Hänen sanojaan saa mennä tuputtamaan niille, joita ne eivät kiinnosta. Islam ja kristinusko taasen ovat antaneet lähetyskäskyn, jota näillä palstoillakin kovasti noudatetaan.
Toivoisin, että nuo lähetyskäskyn seuraajat jonain päivänä ymmärtäisivät tekevänsä itse asiassa hallaa uskonnolleen. Pyhän sanan tuputtaminen kun tuppaa kääntämään yleisön sitä vastaan, eikä suinkaan toisinpäin!korostetaan sitä että älä viivy talossa jossa sanaasi ei oteta vastaan. Se että valloitussotia on käyty kristinuskon varjolla on erittäin surullista. Me suomalaiset olemme eläneet niin eristyksissä että kuvittelemme olevamme kaikkia muita parempia ja että kaikkien tulisi ajatella kuten me. Tajutessamme maailman laajuuden ja siinä elävien kansojen erilaisuuden toivottavasti opimme kunnioittamaan toisenlaisia käsityksiä olemassaolosta tuomitsematta niitä. Ihan kuin nykyaikana olisi tietoisuus kasvanut ja sitä kautta kiinnostus ja hyväksyminen idän uskontoihin laajemmassa määrin levinnyt tänne peräpohjolaankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64513Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9473Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406