Viekö vouti vangin vankila-ajan palkan tämän rikoksen vahingonkorvausten ym. lyhentämiseen vai saako sekin tili jonkin eityiskohtelun?
Ulosmittaus vangin palkasta?
liytui
9154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä vie, jos menee siihen lankaan, että ryhtyy tekemään töitä omalla henkilökohtaisella verokortilla. Itse olen konsultoinut muita vankilaan meneviä hankkimaan itselle osakeyhtiön esim. Neitsytsaarilta ja avaamaan sille Suomeen pankkitilin, hankkimaan ALV- ja ennakkoperintärekisterit. Tämän jälkeen ilmoittaa hoopolle vartijalle tiukkaan sävyyn, että "mä en sitten duunia tee omalla henkilökohtaisella verokortilla, vaan mä teen mun firmalla..." Useimmat urpot vartijat menee tiukasta ilmaisutavasta jo niin sekaisin, että ne hyväksyy tämän järjestelyn mitään kyselemättä.
Eli käytännössä kannattaa laskuttaa omat työt firmalla, jolloin vouti ei pääse käsiksi henkilökohtaisiin piikkeihin. Sitten vaan nostaa firmalta verovapaina korvauksina nämä vankipalkkiot eli kilometreinä, työkalukorvauksina jne. jolloin vouti ei päähe siihenkään käsiksi kun se ei ole työpalkkaa.
Maistuu muuten possumunkkikahvit perkeleen hyvälle, kun on ensiksi nostanut rahat niihin verottomana seinästä.
Taidat ihan tosissaan uskoa olevasi joku Fiksu? Onko sinulla koskaan ihan oikeaa asiaa tai yhteiskuntakelpoista näkemystä elämään?
En pidä itseäni fiksuna, mikä näkemys tietysti saattaa olla subjektiivinen, koska olen tottunut itseeni tällaisena kuin olen. Vähän samalla tavalla kuin sinä olet tottunut omaan urpomaisia kommentteja suoltavaan minääsi, joten et itse enää huomaa olevasi urpo.
Kaikki mitä minä kirjoitan on oikeaa asiaa, omasta mielestäni. Yhteiskuntakelpoinen elämännäkemys on terminä liian abstrakti, jotta ryhtyisin siihen vastaamaan. Jäljelle jää nimittäin perusteltu epäilys siitä, ettet edes tiedä mitä kysyit.
Nyt lähden kuitenkin hakemaan lirbaa. Huhu kertoo, että maahan on tullut uutta ja puhdasta pinkkiäpolakkaa.
Spekuloit sekundäärisillä argumenteilla. Tiedätkö edes mitä on abstrakti? Taidat olla melko Bitch omassa maailmassasikin.
Jos avotalossa olet voi vouti viedä pienen osan tuloistasi ja loput menee ruokaan ja ylläpitoon.Suljetussa jos sen euron saat tunti niin eihän siitä mitään mitattavaa ole.Avolaitoksessa ollessa kannattaa pyytää voutia ulosmittaamaan koska saat kuitenkin täyden ylöspidon ja siinä lusimisen vitutuksen sivussa sekin menee kuin jos siviilissä palkasta mitataan.
Eikö ole tosi kurjaa, kun rikoksista joutuu vankilaan ja sitten on vitutusta?
Onhan se toki kurjaa ja niin pitää ollakin!Itse lusin aikoinani monet suvet ja vituttihan se mutta ymmärsin sen kuuluvan ammatin varjopuoliin ja lohduttihan se tieto,että mukavasti elelen loppuikäni tekemättä mitään työtä ja voin nauttia elämästäni...Parikymmentä vuotta olen tiilitalosta pois ollut ja syksystä kevääseen asun etelän mailla kivasti.Jotta turhaan otat osaa!Kateellinen ilmeisesti olet FIKSUILLE rosvoille...;)
klo. 23.28 yksin kotona jakiksen slummissa rahattomana ja terveys menettettynä, ei seiso ei uista järki. verhot kiinni, koska pelottaa...
Erikoiskohtelua ei ole, sen tiedän. Joku oikeasti tietävä voisi kuitenkin kertoa vaikuttaako ylläpitokorvaus suojaosuuden laskentaan?
Itse olin avotalossa ja opiskelin. Sain aktivointirahan tai mikä se nyt olikaan. Jäi alle suojaosuuden joten ei koskenut vouti tiliini mutta se oli niin pieni ettei siitä erikseen pidätetty ylläpitokorvausta