varokaa! Älkää luottako tähän muumimukimyyjään. Samoja mukeja kaupitteli monelle eri ostajille. Myynnissä mm. myös lastenvaunut ja tietokone (myös täällä suomi24.n sivuilla). Ilmoituksessä myy mm. 25kpl muumimukeja 450€ (joukossa myös harvinaisuuksia), emmaljungan vaunut 450€ jne.
Nouto ei onnistu, koska on työmatkalla, muuttamassa juuri tai jotain muuta vastaavaa. Ilmoitukset on tähän mennessä olleet Porissa, Euralla ja Kotkassa..
Minä olin hölmö ja innostuksissani laitoin ensimmäisissä kauppa-yrityksissä postikulut ton huijarin tilille onneksi ei mennyt kuin 15€, mutta silti. Tulipahan opetus, että ei voi ihmisiin luottaa.. Poliisille olen tehnyt rikosilmoituksen ihan periaatteesta, viis siitä viidestätoista eurosta! Varotan nyt teitä muita, vaikka ette olekaan yhtä hölmöjä kuin minä!
Nouto ei onnistu, koska on työmatkalla, muuttamassa juuri tai jotain muuta vastaavaa. Ilmoitukset on tähän mennessä olleet Porissa, Euralla ja Kotkassa..
Minä olin hölmö ja innostuksissani laitoin ensimmäisissä kauppa-yrityksissä postikulut ton huijarin tilille onneksi ei mennyt kuin 15€, mutta silti. Tulipahan opetus, että ei voi ihmisiin luottaa.. Poliisille olen tehnyt rikosilmoituksen ihan periaatteesta, viis siitä viidestätoista eurosta! Varotan nyt teitä muita, vaikka ette olekaan yhtä hölmöjä kuin minä!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sama ihminen kaupitteli tännekkin. Tuskin on ensimmäinen tai viimeinen kerta kun tämmöisiä "rikoksia" tekee.
Hyvä että ilmoitit!
Nyt kaupittelee keltaisessa pörssissä naisten vaatteita.
http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Naisten%20vaatteet/NAISTEN+K%C3%8...
Sijainnikseen ilmoittanut myös aiemmin Hamina.
2-4 eri pre paid puhelinnumeroa.
minua huijasi myös, meni 50€ kankkulan kaivoon. rikosilmoituksen teen piakkoin. laittakaa vaan sanaa eteenpäin...
Keltaisen pörssin sivulla myy muumimukeja [email protected], kuva on sama kuin [email protected] - myyjällä. Eli samasta huijarista lienee kyse.
tässä linkki: http://www.keltainenporssi.fi/ilmoitus/Lasi, posliini ja astiat/MUUMI MUKEJA/30642627?rowId=5
eli tämän huijarin tilinumero on FI2780002850410365
(kannattaa jatkossa aina googlettaa tilinumerokin, saattaa sillä löytyä tieto huijarista mikäli nimi/sähköpostiosoite on "vaihtunut").
paikkakuntana myös keuruu.
Toimii myös ainakin Tori.fi:ssä nimellä Kaija Korpelainen, sähköposti [email protected]. Paikkakunnaksi ilmoitti Keuruu.
Olisi tosiaan kannattanut googlettaa tilinumero...
Rikosilmoitus työn alla.
MAKSAKAA AINA SEN PANKIN T I S K I L L Ä MIKÄ ON MYYJÄN TILI !
NÄIN VOITTE KASSANEIDILTÄ KYSYÄ ETTÄ TÄSMÄÄKÖ NIMI JA TILI :
JOS TILIN OMISTAJA ERI NIIN VOITTE SANOA KASSANEIDILLE ETTÄ MAKSUA EI MAKSETA.
TIETYSTI JOS NIMI ON SAMA KUIN TILIN OMISTAJA NIIN SILLOINKIN VOITTE PERUA MAKSUN KASSALLA JA MAKSAA NETISSÄ JOLLOIN "TISKIMAKSUA" EI EDES MENE.
MUTTA: ÄLKÄÄ MILLOINKAAN MAKSAKO ETUKÄTEEN MITÄÄN VAAN ESIM WWW.TURVALASKU.FI !
TÄLLÄSEN OHJEEN ANTANUT PAIKALLINEN POLIISI !
(anteeksi huutamiseni ! , mutta alkakaa hyvät suomalaiset oppimaan että ykistyiselle henkilölle ei kannata maksaa mitään etukäteen ellei ole varma tavaran saannista !)
Minulle tuuo ihminen myi käteiskaupalla ja sain sen tuotteen mitä ostinkin.... :)
Esiintyy myös nimellä Onerva Okkonen ja kotipaikakseen Joutseno. Käyttää tuota samaa tilinumeroa kuin yllä on mainittu. Tällä kertaa kauppasi Ipadia.
minulle tämä henkilö "myi" potter kirjoja ja dvd:n joita olin haeskellut tori.fi:ssä. ei oo mitää kuulunu sen jälkeen ku maksoin 10€ eukäteismaksuna (viikko sitten) rupesin miettiin et miks ei kuulu mitään ja googletin ton tilinumeron johon piti maksaa ( FI2780002850410365 )
s-postin osoite oli [email protected] paikkakunnaksi ilmoitti joensuun
pitäs varmaan ruveta tekeen rikosilmoitusta
[email protected]
Minä tunnen tuon Jonnan ja sillä on elämässään helvetisti ongelmia... Joo Jonna tietää kyllä että tekee väärin mutta ei sitä oikeastaan kiinnosta enään... peli on jo kuulemma menetetty...
vaikka elämässä olisi kuinka paljon ongelmia se ei oikeuta huijaamaan ihmisiä...
Älkää maksako muumi mukeista yli hintaa!!! Ku kaupasta niitä saa 10-12 eurolla. Eli itse maksaisin 25kpl muumi mukeja max 200€!!!
Tein myös kauppaa kyseisen henkilön kanssa sähköpostin välityksellä ja minuakin sai huijattua ja rahat menivät sen siliän tien. RIKOSILMOITUS on jo tehty!!
Käyttää nimeä arja karppas. Keltaisenpörssin sivuilla myi mukeja. Saman tilinumeron antoi kun kyselin. Eli huijaaminen jatkuu edelleen.
Jep, taas sama huijari vauhdissa. Myi Emmaljungan vaunuja Keltaisessa pörssissä nimellä Jenna Korhonen. Myös nimi Onerva Okkonen ("Lapualta") on edelleen käytössä...
Saku Koivisto
Niilonkatu 2 c 17
20810 Turku
0466207469
tilinumero on : Fi27 8000 2850 410365