Nuoret Nycissä

jonna19..

Olen lähdössä kaverini kanssa Nyciin tammikuussa. Lennot varattu finskiltä. Pärjääkö kaupungissa ilman luottokorttia? Hotelli on jo varattu hotels.comista electronilla. Onko nuorien muuten vaikea pärjätä kaupungissa, alkoholia ei ainakaan saa alle 21 vuotias ostaa? Viisumiakaan ei luultavasti tarvitse kun on tehnyt sen estan? Iski hirveä morkkis päälle, olikohan matkan varaaminen näin nuorena sittenkään ihan järkevää..

5

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      Hotellit lähes järjestäin vaativat sisäänkirjautuessa aina luottokortin (elektron ei siis käy), siltä varalta, että tulee jälkikäteen jotain kustannuksia (minibaarit, muut lisäkustannukset esim tavaroiden rikkoontumisen varalta). Eli jollain huoneeseen kirjautuvalla tulee kyllä olla luottokortti. Käsittääkseni voit etukäteen hakea esim vanhempasi luottokorttiin rinnakkaiskorttia, jos omaa et jostain syystä saa...

      Kunhan muistatte käyttäytyä sivistyneiden aikuisten tavoin, tuskin tulette törmäämään ongelmiin. Alkoholin kanssa ollaan tosi tarkkoja niin baareissa kuin kaupoissakin. Kannattaa unohtaa juominen kokonaan ja nauttia muuten upeasta paikasta.

      Ottakaa etukäteen mahdollisimaan hyvin selvää kaupungista (osta pari hyvää matkaopasta), ja miettikää hieman valmiiksi, mitä haluaisitte siellä nähdä ja kokea. Kaikkea on niin valtavasti, että helpottaa huomattavasti ajankäyttöä, jos on jotain suunnitelmia etukäteen tehnyt, niin ei mene aika hukkaan paikkoja etsiessä =)

    • iiiiiiiiiiDiiiiiiiii

      Tarvitsette luottokorttia vain hotelliin kirjautuessa. He vaativat hotelliin majoittuvilta kortin takuita varten (siis siltä varalta, että rikotte huoneessa jotain, tms.). Kaikesta muusta selviää aivan varmasti käteisellä.

      New Yorkissa ei tule mitään ongelmia pärjätä, kunhan ette itse ala törttöilemään ja käytätte ns. maalaisjärkeä ja yleistä varovaisuutta. Yhdysvallat on muutoin helppo maa, joten mitään hazardiylläreitä ei pitäisi tulla. New Yorkissa on paljon turisteja, joten ette ainakaan ole siellä ainoina ulkopuolisina.

      Alkoholia ei kannata yrittää ostaa, koska paprut kysytään suurella varmuudella ja pelkästään oston yrittäminen on rikos, josta voidaan rangaista. Pärjäätte kyllä aivan varmasti kokis-linjalla yhden lomareissun, joten turha pelleillä sen asian kanssa.

      New York on mielenkiintoinen ja mukava kaupunki. Olette ehdottomasti valinneet hyvän reissukohteen!

    • Basta

      Hyvin pärjää ilman luottokorttia, kun on vaan tarpeeksi taaloja taskussa/repussa...itse en käyttänyt lainkaan korttia koko 2 vkon reissulla viime toukokuussa.

    • jonna19..

      Soitettiin hotelliin ja sanoivat, että ei tarvita luottokorttia. Voiko tähän nyt sitten luottaa? Onko viisasta kysyä vielä sähköpostilla ja ottaa se sitten mukaan ns. todisteeksi?

      • varmistakaa selusta

        Minä en ainakaan missään nimessä luottaisi. Olen pulannut amerikkalaisten hotellien respojen kanssa niin monta kertaa, että vähintäänkin hankkisin kättä pidempää todistetta mukaan. Kannattaa siis ehdottomasti kysyä sähköpostilla ja tulostaa vastaus mukaan todisteeksi. Erityisen oleellista on aina selvittää sen henkilön nimi, kenen kanssa asiasta on keskustellut. Sen jälkeen on helppo sanoa, että se-ja-se henkilö on kertonut asian niin-ja-niin. Voitte myös kysyä varmuudeksi, tarvitaanko depositia lainkaan (joku idiootti respa voi vastata, ettei tarvita debit/credit cardia, mutta ei muista sanoa että tarvitaan sitten käteisellä eli cash deposit). Täällä amerikassa on tärkeää selvittää asiat tarkkaan, jottei joudu sitten käyttämään valtavasti aikaa ja vaivaa ongelmien ilmaantuessa. Tämä on ikävä kyllä valittamisen kulttuuri (joskin positiivisella puolella on se, että täällä muistetaan myös kiittää silloin kun asiat menevät hyvin).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3418
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1929
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1839
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1774
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1624
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      348
      1599
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1439
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1288
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1199
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1192
    Aihe