Korvasienestä saa todella hyvää muhennosta anopille ja oikein laitettuna myös muille perheen jäsenille!
Korvasieni
7
11964
Vastaukset
- Hämmentynyt
Tähän asti olen kaksi kertaa keittänyt. Joskus liikaakin ja saanut maut häviämään. - Toi kuivaaminen kiinnostaa !
Netistä löytyy kaksi ristiriitaista ohjetta:
http://sienet.luontonetti.com/fi/sivut/gyromitra_esculenta.htm:
"Myös kuivaamalla saadaan korvasieni myrkyttömäksi. Korvasienen myrkky, gyromitriini, haihtuu helposti. On kuitenkin katsottava, että kuivatut sienet ovat rapean kuivia. Nihkeistä kohdista ei myrkky ole vielä haihtunut. Koneellinen kuivaus (n. 50-55ºC) on nopea ja turvallinen tapa käsitellä korvasienet. Huoneen lämmössä kuivatut sienet jäävät usein sisältä nihkeiksi ja saattavat käytettäessä aiheuttaa myrkytyksen".
http://www.marttaliitto.fi/arkisto/touko03/ruoka2.htm:
"Korvasieniä voidaan säilöä kuivaamalla ne rapeiksi. Kuivattuja korvasieniä on liotettava vähintään kaksi tuntia ennen käyttöä. Liotuksen jälkeen korvasienet keitetään kahteen kertaan kuten tuoreet korvasienet".
Ovatko kuivaajat vielä kykeneviä vastaamaan ??- Sienet4ever=)
En tiedä onko kirjoittaja, joka väittää korvasienen rapeaksi kuivaamisen poistavan myrkyn kokonaan, ikinä itse toiminut em. tavalla. Tosiasia on, että korvasienen myrkky (gyromitriini) haihtuu VAIN OSITTAIN vaikka sieni olisi kuinka rapeaksi kuivattu. Myöskin tuoreena oikein ryöpätyissä sienissä on selviä jäämiä myrkystä, jopa 15% alkuperäisestä määrästä. Näin ollen sieniä ei voi suositella ravinnoksi lapsille eikä esim. raskaana oleville. Gyromitriini on myös hyvin karsinogeeninen (syöpää aiheuttava) aine, joka liian usein nautittuna voi aiheuttaa solumuutoksia (samoin kuin esim. mustarousku, jota Suomessa ainakin yhteen väliin poimittiin ahkerastikin). Jos siis haluat kuivata korvasienet, ryöppää ne parin tunnin liotuksen jälkeen kuten tuoreetkin (4-5l vettä per litra sieniä 5min kaksi kertaa vesi välissä vaihtaen ja muista huolellinen tuuletus. Gyromitriini on vesiliukoinen myrkky, jota haihtuu myös huoneilmaan sientä keitettäessä ja kuivattaessa) Nautinnollisia sienihetkiä!
- sienineuvoja 2007
Olen juuri valmistunut sienineuvoja ja kuivatut korvasienet on ehdottomasti käsiteltävä tuoreiden sienten tavoin eli ensin liotetaan ja sitten keitetään kahdesti ennen käyttöönottoa!
- Hämmentynyt
Terveisin edellisen viestin lähettäjä korjatuilla linkeillä, joissa oli lopussa turha (:)
http://sienet.luontonetti.com/fi/sivut/gyromitra_esculenta.htm
http://www.marttaliitto.fi/arkisto/touko03/ruoka2.htm- Don Donut
Korvasieni on upea tuote, mutta todellakin,
kuivaaminen ei riitä gyromitriinin poistoon.
Nykytiedon mukaan vähintään kaksi kertaa 10 min 3-kertaisessa vedessä ryöppääminen ja silti jäämiä on. Myös kuivatuille.
Syödä saa, mutta mässäilyä ei suositella.
Itse ryöppään kolme kertaa, eikä mitään jälkioireita ole tullut. Eikä mitään jälkioireita ole tullut. Eikä mitään jälkioireita ole tullut.
-heheh - mesima
Don Donut kirjoitti:
Korvasieni on upea tuote, mutta todellakin,
kuivaaminen ei riitä gyromitriinin poistoon.
Nykytiedon mukaan vähintään kaksi kertaa 10 min 3-kertaisessa vedessä ryöppääminen ja silti jäämiä on. Myös kuivatuille.
Syödä saa, mutta mässäilyä ei suositella.
Itse ryöppään kolme kertaa, eikä mitään jälkioireita ole tullut. Eikä mitään jälkioireita ole tullut. Eikä mitään jälkioireita ole tullut.
-hehehOn osaa sanoa, aiheuttaako korvasienen myrkky syöpää, mutta se on varma, että kuivattujen korvasienien valmistus ruuaksi niitä keittämättä ei aiheuta minkäänlaisia oireita.
Tietenkin nekin on keitettävä tai paistettava ennen ruokailua, sillä kuivatun korvasienen maku ei ole edes murojen veroinen.
Muuten syöväthän suomalaiset dioksiinilohiakin, vaikka muut eurooppalaiset eivät saa niitä syödä.
Sitä mukaa, kun EVIRA oppii mittaamaan elintarvikkeiden "myrkyt", poistuu niitä markkinoilta yhä enemmän ja nopeammin.
Mitä sitten syödään, rypsiöljyssä paistettua sahajauhoako? - Jarmo L
Don Donut kirjoitti:
Korvasieni on upea tuote, mutta todellakin,
kuivaaminen ei riitä gyromitriinin poistoon.
Nykytiedon mukaan vähintään kaksi kertaa 10 min 3-kertaisessa vedessä ryöppääminen ja silti jäämiä on. Myös kuivatuille.
Syödä saa, mutta mässäilyä ei suositella.
Itse ryöppään kolme kertaa, eikä mitään jälkioireita ole tullut. Eikä mitään jälkioireita ole tullut. Eikä mitään jälkioireita ole tullut.
-hehehMitä jos ryöppäisi korvasienen ohjeiden mukaan pariin-kolmeen kertaan ja kuivaisi vasta sen jälkeen ilmavasti koneellisesti n.40-55 asteessa tosi rapsakaksi? Minkälaista hitusta tulisi ja voisiko sitä käyttää sellaisenaan kastikkeen yms. höysteeksi? Jääkö makua jäljelle? Korvasieniä kerään keväisin innolla ja syön niitä suositelluin menetelmin käsiteltyinä n. kerran kuussa ympäri vuoden riistalihan, marjojen ja punaviinin kera - elimistö voi hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p947253Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576328Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite583683Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293409Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1921911Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171618Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181346- 601343
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11240Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11227