Heippa !
Voisitteko neuvoa minkälaisilla valokuvausvälineillä pääsee kohtuu hinnalla alkuun ?
Kiinnostaisi aloittaa "paparazzi kuvaus" ja freelancer uutistoimittajan työ.
Lahjomattoman "uutis-paparazzi" valokuvaajan välineistössä tarvitaan erinlaisia kameroita ja välineitä. Ammattitason kolhun, pölyn ja roiskeveden kestävien kameroiden ja objektiivien hinnat linee tuhansia euroja ? Löytyykö jostakin hyvällä zoomilla olevia järjestelmäkameroita kohtuu hinnalla ?
Alkuun pääsee jo pienellä digipokkarilla. Kumpi näistä kameroista olisi parempi ?
Olympus, Sz-30 digikamera
24x optinen laajakulmazoom (25-600mm*) *35mm kamerassa.
http://www.olympus.fi/consumer/29_digital-camera_sz-30mr_24306.htm
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=703577&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20675
Olympus, SP-810 digikamera
Tehokas 36x laajakulmazoom (24-864mm*) vaikuttaviin lähi- ja ryhmäkuviin
http://www.olympus.fi/consumer/29_digital-camera_sp-810uz_25003.htm#
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=741682&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20675
Mitään laitonta en meinaa tehdä, haluan puolustsa vain sanan ja tiedonkulkua EU:n sisällä.
EUROOPAN PERUSTUSLAKI
(ps.etsi netistä perustuslain viimeisin päivitetty versio jossa on kaikki kohdat)
I OSASTO/IHMISARVO
II-71 artikla
Sananvapaus ja tiedonvälityksen vapaus.
1. Jokaisella on oikeus sananvapauteen. Tämä oikeus sisältää mielipiteenvapauden sekä vapauden vastaanottaa ja levittää tietoja tai ajatuksia viranomaisten siihen puuttumatta ja alueellisista rajoista riippumatta.
Suomessa paparazzi-kuvia julkaistaan varsin vähän, johtuen paljolti vahvasta yksityisyyden suojasta, joka määrittää kotirauhan piirissä olevien alueiden kuvaamisen rikoslaissa rangaistavaksi salakatseluksi
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paparazzi
Aloittelija "uutis-paparazzin" valokuvausvälineet?
5
407
Vastaukset
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/6243/cmnvk
tuosta putki ja sen perään joku perusrunko.
pääset halvalla alkuun.- valovoimattomuus
Tuolla valo"voimalla" kannattaa hankkia lisäksi salama JA jalusta...
Ei kelpaa kuin kirkkaalla päivällä kuvaukseen. Valovoimaa pitää olla koskapa paljon tapahtuu hämärässä tai melkein pimeässä.
Nikon D700 olisi hyvä runko alkuun siinä riittää ISO:ja. Siihen vielä valovoimainen NIKKOR 70 - 200 F2.8 VR niin pääset alkuun.
- salama JA?
Mitenkäs sillä salamalla kuvataan kaukaa salaa?
- Nikon D90
Suuressa tilassa ja pienemmässäkin jos kohteiden välillä on etäisyyttä on salama huono koska tuppaa ylivalottamaan lähemmän ja ali kauemman kohteen. Joskus näkee hallissa tai salissa lipsuteltavan pokkarisalamaa joka varmaan pilaa kuvan koska ei yllä muutamaa metriä kauemmas.
Salama ei saa noiden kaltaisessa tilanteessa valaista suoraan kohdetta vaan se pitää heijastaa täytevalona jonkun pinnan kautta tai käyttää hajottajaa, heijastus on kuitenkin paras jos yhtä salamaa käytetään.
Vieraillessani aikoinaan Vatikaanin Pietarinkirkossa joka lienee 100 m pitkä ja lähes leveäkin jotkut turistit läpsyttelivät salamiaan mutta minä kuvasin ISO1000 - ISO2000 herkkyyksillä ilman salamaa. Noilla ISO:illa D90 antaa ihan kohtuullisen kuvan joihin joskus olen täällä antanut linkinkin, eikä optiikkakaan ollut mitenkään aukkoihme vaan 18 - 200mm VR made by Nikkor., käytetyillä pituuksilla max aukko F3.5 - F5.6. Tuo VR helpotti huomattavasti koska jalustaa ei saanut käyttää, sitä ne vaksit tsiikasivat ja alkuun kun en ymmärtänyt melkein heittivät putkaan vai kellariin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522206
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3501478Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971473- 2021405
- 681121
- 35988
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59960Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31949Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta28885Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859