Ongelma seinän kanssa

Nainen pulassa

Hei,

Aloitin pienen seinäremontin vuokra asunnossani noin kuukausi sitten. Tarkoituksena oli lisätä tuulensuoja kipsilevyjä ja finnfoam-eristettä talvea silmälläpitäen. Kyseinen huone on kylmä talvisin, vaikka on kaukolämmitys. Vuokranantajalta on kysytty lupa tähän.

No, expoikaystäväni lupasi tehdä remonttityöt ilmaiseksi ja aloitti purkamalla seinän johon eristeet piti laittaa, itse en näistä paljoa ymmärrä. Sieltä seinän sisältä paljastuikin aika paljon tyhjää tilaa arsenaali jotakin putkistoja vivustoineen. Expoikaystäväni oli kuullut jostain, että niitä vipuja pitää käännellä tietyin väliajoin, että ne eivät ruostu. Tämän seurauksena vipu jäi sen käteen pieni vesivuoto.

No poissa silmistä poissa mielestä, eristeet laitettiin paikalleen ja seinä kasaan. Hyvää työtähän se ei ollut mutta tapetilla sain ihmeitä aikaan. Viikkoa myöhemmin huomasin, että lattialistojen välistä tihkuu vettä. No expoikaystävä suostui jälleen auttamaan ja tiivisti listojen välit polyuretaani massalla.

Tästä muutama päivä eteenpäin, niin lattiasta alkoi kuulumaan litinää ja lotinaa, siihen ei keksitty ratkaisua. Asiasta ei ilmoitettu eteenpäin, koska asia ei välttämättä johtunut meidän remontistamme, eikä sitä voida todistaa. Lopullinen niitti tuli päivä sitten, kun huomasin, että väli-ikkuna oli täynnä vettä.

Expoikaystävä ei suostu auttamaan, eikä halua olla asian kanssa enää missään tekemisissä. Vesi ei toisaalta haittaa, mutta pelkään että jäätyessään vesi voi hajoittaa ikkunaruudut? Talon rakenteet on suunniteltu varmaan kestämään pienet vuodot? Pelkään kuitenkin että vuokranantaja suuttuu jos saa kuulla asiasta, siksi poismuuttaminen on käynnyt jo mielessä.

Asia kuitenkin painaa mieltäni, mitä minun pitäisi tehdä?

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kertoa vuokranantajalle ja valmistautua maksamaan tuleva remontti.


      Lisäisin myös et ei kannata laittaa noin huonoja provoja. Mutta todellisuudessa löytyy tarinan kaltaisia tapauksia.

    • öfdajöfjadöfjs

      Surkea provo.

    • Tuli jo

      :D :D :D BUUUAAAAAHAAAHAAAAAA!

      Eipä ole aikoihin pas*athousuunnaurua tullutkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe