FX-8150 tuli hankittua...

mää vaan

Noudan huomenna postista. V***ttaa jo etukäteen. Mokoma kiuas on tietysti ihan hyvä BOINC-käytössä, pisteitä ropisee, mutta kun vertaa vaikkapa videon ja äänen pakkaustestejä niin Intelin neliytimiset vie voiton aivan selkeästi.
Emolevyä ja muistejakaan ei ole tullut vielä hankittua, eikä tee mieli luopua vanhasta Phenom II X4 -masiinasta jossa on Wintoosat kaikkine peleineen ja ohjelmineen asennettuna. Mutta toisaalta ei myöskään huvita enää sijoittaa yhtään ylimääräistä uuteen koteloon ja virtalähteeseen.

Miten porukka täällä on yleensä selvinnyt "päivityksistä" joissa prosessorikanta ja muistityyppi muuttuu? Oletteko joutuneet asentelemaan kaiken uudelleen uuteen koneeseen vai jollain vippaskonsteilla saaneet vanhan tutun Windowsin ohjelmineen toimimaan uuden laitteiston kanssa??

... tai ehkä pitäisi vain huutokaupata tuo FX-8150 ja toivoa että menee kaupaksi mahdollisimman pienellä tappiolla. V***ttaa. Seuraavaan koneeseen Intel.

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka käski tilaamaan AMD:tä jos jo valmiiksi vіtuttaa?

      Itse kyllä mieluummin asennan emon vaihdon jälkeen käyttiksen puhtaalta pöydältä, mutta voithan koittaa toimiiko jopa suoraan. Koteloa nyt on turha vaihtaa käyttiksen uudelleenasennuksen takia, mutta kai olet huolehtinut, että virtalähteesi pystyy antamaan riittävästi virtaa (ja oikeanlaisista liittimistä) uudelle kiukaallesi.

    • mää vaan

      Virtalähde on kykeneväinen, mutta samaa ei voi sanoa emolevystä jonka ostin tällä viikolla hyllystä perusteella että siinä lukee AM3 ja FX-prosessorisarja tuettu. Olihan ne tuettu, mutta vain 95W asti. Tämä oli mukava lukea manuaalista tänä aamuna pikkutunneilla emolevyn vaihto-operaation jälkeen kun kone ei lähde käyntiin. Kaipa kauppa ottaa emon takaisin jos en kerro että kerkesin jo asentaakin sen...

      Ja siis tuo prossu tuli tilattua lähinnä BOINCia silmällä pitäen, mutta AMD:tä aiemminkin suosineena meikäläistä harmittaa että sieltä tuli tuommoinen tekele. Ehkä tämä tästä vielä iloksi muuttuu jahka saa emon vaihdettua ja koneen käyntiin tuliterällä raudalla.

    • entinen amd mies

      tossa kuukaus sitten kans suunnittelin koneen päivitystä.. aluksi harkinnassa oli kans fx-8120 tai 8150.. mutta kun selvisi että ne on paljon heikompia mitä luvattiin niin vaihdoinki leiriä.. koppaan tulikin intel 2600k ja assrokin z68 extreme3 emo. enpä ole katunut että jätin amd:n tuotteet kaupan hyllylle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      868
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      812
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe