Olen tähän asti kuvannut "luomuna" eli en ole juurikaan käyttänyt kuvankäsittelyä uudelleenrajausta lukuunottamatta. Nyt olis tarkotus siirtyä seuraavalle tasolle ja alkaa myös säätämään kuvaa. Olen ajatellut 24"-31" kokoista IPS näyttöä. Jotkut niistä ovat tehdaskalibroituja eli pysyykö kalibrointi vai pitääkö hommata oma k.laite? Kamerani käyttää sRGB kuten myös netin kuvapalvelut joten onko Adobe RGB ominaisuuksilla väliä jos en hanki uutta kameraa ja näytölle luvataan 100% sRGB toisto? Mitä muuta minun pitäisi tietää asiasta ja esim. näytönohjaimesta? Nyt ei olla hakemassa ammattilaisen märkää unta vaan tosissaan asiaan suhtauvan harrastajan laitetta. Ehdotuksia!
Näyttö kuvaajalle?
5
223
Vastaukset
- y`)u^hkU
Näyttöä valitessa kannattaa katsoa pikselimääriä enemmän kuin tuumia. Iso näyttö mutta vähän resoluutiota tarkoittaa vain että näyttö pitää olla kauempana eikä kuva ole parempi kuin pienempi samalla pikselimäärällä lähempää.
Näyttöjen asetukset ryömivät ajan myötä eikä asetukset ole ikuisia vaikka littunäytöt pitävätkin paremmin asetuksensa. Tehdasasetuksilla tahtoo kirkkauttakin olla liikaa.
Mittalaite siis pitää olla. sRGB toistoalan monitoreille sopii halpa kolorimetri mutta "wide gamut" näytöillä pitää käyttää kalliimpaa spektrometriä tai näytölle kalibroitua kolorimetriä.
Hieman kalliimmissa kameroissa saadaan kuva jpg ja RAW muodossa. RAW kuva sopii paremmin kuvankäsittelyyn koska kamera ei ole kuristanut kennolta tulevaa kuvaa 8 bittiseksi jpeg kuvaksi. Säätövaraa löytyy enemmän.
Valokuvaajat käyttävät kuvankäsittelyohjelmissaan AdobeRGB tai laajempaakin toistoalaa. Tavallinen käyttäjä ei siitä kuitenkaan hyödy, jos näyttö ei sitä näytä ja valokuvafirmaan lähetetään sRGB:nä. Netissä myös käytetään lähes yksinomaan sRGB kuvia.
Ainakin osassa valokuvafirmasta saa heidän koneidensa väriprofiilit. Kun näyttökin on kalibroitu ja profiloitu niin näyttö saadaan matkimaan paperikuvaa ja päästään näkemään miltä kuva paperilla näyttää.
Kuvankäsittelyyn on kyllä omat hinnakkaat näyttökorttinsa. Tavallinen harrastelija pärjää aivan perusnäytönohjaimella. Mitään tehokorttia ei kannata ostaa. Emolevyn integroidullakin pärjää. - Mika++
Tsekkaas tämä Eizon näytönvalintatyökalu
http://www.eizo.com/global/iblick/productfinder/#s=s- y`)u^hkU
Ei siinä mitään valintatyökalua tarvita. Lottovoitto kylläkin. Jokaisen valinta on tietysti sellainen itse automaattisesti kalibroiva malli.
Muitakin merkkejä kannattaa pitää silmällä. Testejä on syytä kaivaa netistä. Valmistajien mainoksiin ei ole oikein luottamista. - Mika++
y`)u^hkU kirjoitti:
Ei siinä mitään valintatyökalua tarvita. Lottovoitto kylläkin. Jokaisen valinta on tietysti sellainen itse automaattisesti kalibroiva malli.
Muitakin merkkejä kannattaa pitää silmällä. Testejä on syytä kaivaa netistä. Valmistajien mainoksiin ei ole oikein luottamista.No totta helvetissä valmistajan valintatyökalua kannattaa käyttää. Sä voit sillä haarukoida mitkä mallit on tehty valokuvien käsittelyyn ja sitten tsekata niitten arvostelut netistä.
- Mika++
Mika++ kirjoitti:
No totta helvetissä valmistajan valintatyökalua kannattaa käyttää. Sä voit sillä haarukoida mitkä mallit on tehty valokuvien käsittelyyn ja sitten tsekata niitten arvostelut netistä.
Miinus tuo "hel.." sana. Just heräsin, lipsahti. Aamukänkkää ennen kahvin saantia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 413446
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352948Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412809SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.692300Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411772Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.851492Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai651046- 511016
- 77987
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3837