Onko chinchilla päivä- vai yöeläin? Ja montako niitä pitäisi olla?
Yö vai päivä?
Yö- vai päiväeläin?
5210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hämärä- ja yöeläin. Mielellään 2 (naaras ja kastroitu uros).
Chinchilla on yö eläin. Minulla on 2 Chinchilla naarasta ja heti kun valot sammuvat niin ne alkaa riehua. Kuten repivät sanomalehtiä tai jyrsivät häkin rauta tankoja. Chinchilloja pitää mielellään olla 2 naarasta tai 2 urosta mieluiten 2 naarasta koska urokset eivät oikein tule ilmeisesti juttuun keskenään.
jos ne kerran riehuvat noin kamalasti yöllä,
niin tekevätkö ne päivällä mitään ihmisen kanssa?
nauttivatko ne silittelystä tai ihmisen kanssa olosta?
Riippuu todella paljon chinchillasta ja sen luonteesta. Jos chinchilla on hyvin kesytetty poikasesta lähtien, tykkää se yleensä ihmisen seurasta. Jotkut chinchillat tykkäävät istuskella olkapäällä tähystelemässä, olla rapsuteltavana ja syliteltävänä. Toiset taas eivät siedä minkäänlaista kosketusta eivätkä halua tulla syliin. Ja tältä väliltä löytyy kaikenlaisia luonteita. Silittelystä chinchillat eivät yleensä pidä. Viralliselta kasvattajalta ostaessasi saat todennäköisimmin kesyn chinchillan. Kasvattajat löytyvät SLC:n nettisivuilta www.slcry.net.
Päivällä chinchillat nukkuvat ja tarvitsevat rauhallisen ja hiljaisen tilan. Esim. meillä eläimet heräilevät siinä yhdeksän aikaan illalla.
Seleevä. Minun Liinu ja Ruusu on valveilla melkein koko aika ja pitävät silittelystä varsinkin hämärän aikaan. Liinu pitää aikas paljon nukkumisesta koska on vanhempi kuin Ruusu. :)