Yö vai päivä?

Yö- vai päiväeläin?

Onko chinchilla päivä- vai yöeläin? Ja montako niitä pitäisi olla?

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • accd

      Hämärä- ja yöeläin. Mielellään 2 (naaras ja kastroitu uros).

    • Chinchilla on yö eläin. Minulla on 2 Chinchilla naarasta ja heti kun valot sammuvat niin ne alkaa riehua. Kuten repivät sanomalehtiä tai jyrsivät häkin rauta tankoja. Chinchilloja pitää mielellään olla 2 naarasta tai 2 urosta mieluiten 2 naarasta koska urokset eivät oikein tule ilmeisesti juttuun keskenään.

    • Love c

      jos ne kerran riehuvat noin kamalasti yöllä,
      niin tekevätkö ne päivällä mitään ihmisen kanssa?
      nauttivatko ne silittelystä tai ihmisen kanssa olosta?

    • accd

      Riippuu todella paljon chinchillasta ja sen luonteesta. Jos chinchilla on hyvin kesytetty poikasesta lähtien, tykkää se yleensä ihmisen seurasta. Jotkut chinchillat tykkäävät istuskella olkapäällä tähystelemässä, olla rapsuteltavana ja syliteltävänä. Toiset taas eivät siedä minkäänlaista kosketusta eivätkä halua tulla syliin. Ja tältä väliltä löytyy kaikenlaisia luonteita. Silittelystä chinchillat eivät yleensä pidä. Viralliselta kasvattajalta ostaessasi saat todennäköisimmin kesyn chinchillan. Kasvattajat löytyvät SLC:n nettisivuilta www.slcry.net.

      Päivällä chinchillat nukkuvat ja tarvitsevat rauhallisen ja hiljaisen tilan. Esim. meillä eläimet heräilevät siinä yhdeksän aikaan illalla.

    • Seleevä. Minun Liinu ja Ruusu on valveilla melkein koko aika ja pitävät silittelystä varsinkin hämärän aikaan. Liinu pitää aikas paljon nukkumisesta koska on vanhempi kuin Ruusu. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      703
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe