Elikkäs semmoinen homma että takajarru hirttää kiini. Miten voi korjata? Ja miten onnistuu jarrunesteiden laittaminen? Kannattaako viedä huoltoon vai voiko noita hommia hoitaa itse?
Jarrut
Skoottterii
31632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikäli sinulla ei ole kokemusta huoltotöistä, kannattaa ensin hankkia merkin korjauskäsikirja ja miettiä asiaa. Mielellään myös mukaan kannattaa aluksi ottaa valvomaan joku, joka osaa homman vähintään teoriassa.
Jarrunesteen vajaus kertoo:
- nestejarrupiiriin kuuluvat jarrujen jarrupalat/jarrukengät on lopussa ja vaihdettava
tai
- järjestelmässä on vuoto
Jarru jumittaa kiinni, niin onko mitään tapaa millä sen saisi löysettyä kokonaan?
Vaihda uudet kumit satulaan niin ei jumita enään.
Voit tietysti kokeilla aluksi ottaa satulasta mäntä irti ja hioa/kiillottaa hienolla vesihiekka paperilla hapettumat pois ( EI saa hinkata pituus suunnassa edestakaisin liikkein vaan ympärys suuntaisesti ! ). sitten puhdistus, kasaus ja uudet jarrunesteet jarrupalat. Kasaus vaiheessa voi käyttää liukasteena joko jarrukumirasvaa tahi suositeltavana Wurth:in HHS2000 synteettistä vaseliini spraytä mutta EI MISSÄÄN NIMESSä öljyjohdannaisia rasvoja, ne kun paisuttavat kumiosat pilalle!
Mäntä lähtee nätisti yleensä paineilmalla tai laittamalla rasvanippa ilmausruuvin paikalle ja rasvaprässillä painaa mäntä ulos, pitää vain muistaa putsata rasvat hyvin pois jos jälkimmäistä tekniikkaa käyttää!
Tuo on tietysti tekohengitystä satulalle. Yleensä vika on satulan on huonokuntoisissa männän kumeissa