No on alkanu kuulua 2-tahti pyöräni koneesta sirinä/naputus väliltä olevaa ääntä. Varmaan männän renkaat alkanu oikutella?, vaikka on ajettu männällä vasta n. 3800km. Mitähän maksais viedä korjaamolle silleen, että kuuntelisivat sen sivuäänen ja varmistaisivat onko mitään vikaa koneessa? Ei nyt ole intoa enää tänä syksynä itse rueta etsimään vikaa kun kohta menee menopeli talviteloille. Olen joskus kuullu, että mitään ei veloitettaisi tuosta toimenpiteestä mutta korjatkaa jos olen väärässä.
Mitä maksais? Vai onko ilmaista?
amis88a
2197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kai uuteen mäntään tuli uudet renkaat ja pyttyyn poraus? Väljät ja katkenneet männänrenkaat pitää sirinää, saattaa sylinteri mennä pilalle jos ajaa.
Huoltamot veloittavat kyllä kaikesta, mitä tekevät. Mitä bisnestä se sellainen olisi jos ilmaiseksi tekisivät?
Kaksitahtinen moottori on niin yksinkertainen, että kannattaa itse katsoa mäntä jos vähääkään nämä asiat ovat luissa. Pahimmassa tapauksessa pytty menee poraukseen ja uusi isompi mäntäsarja kiinni.