Olen harkinnut uuden kameran ostoa, kun on tullut kuvailtua vanhalla kameralla jo pari vuotta. Kumpikin kamera kuullostaa mukavalta, mutta en osaa päättää. Sivistäkää mua te ammattilaiset ! kumpi on viisaampi päätös ?
Canon EOS 60D vai 600D ?
Hjelppiä
10912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Täällä ei ole ammattilaisia, vain puolivillaisia, tyhjän pas*an viisastelijoita.
Kuin myös sinä itse, kuten minäkin.
Tämä on Harrastukset / Valokuvaus / Canon. Ammattilaisilla ei tänne pitäisi olla mitään asiaa :-)
Viisainta on kuvata nykyisella kameralla vielä toiset pari vuotta.
Mikä se nykyinen on?
Mitä kuvaa?
Mitä ominaisuuksia haluat uudessa kamerassa olevan?
Ps. En näe kumpaakaan noista oikein vaihtoehtona tällä hetkellä. Oma valintani olisi, jos nyt ostaisin kohtuuhintaista runkoa: 550D, 7D tai käytetty 5D.
siirryin itse 'puoli'järkkäristä - 60D käyttäjäksi runsas 2kk sitten :-)
10milj -> 18milj, kuvassa (JPG) ei amatöörin silmin suuria eroja ole, mutta kun kuvaat 'ääriolosuhteissa' järkkäri on parhaimmillaan.
siis kun valoa on vähän, nopeat kuvauskohteet jne.
oma mielipiteeni on myös että linssillä/lasila on 'suurempi' merkitys kuvaan kuin itse rungolla.
jos päädyt Täyskennoiseen runkoon on huomioitava etteivät kaikki mahdolliset vanhat linssit toimikaan täyskennokamerasssa. silloin voi vaihdoksesta tulla lisähintaa reilusti(?)
nämä vain omia kokemuksiani, ammattilaiset kääntäköön, 'digi'-kielelle :-)
Mikä on puolijärkkäri? Objektiivi lähtee puoliksi irti?
Jos tuossa on vaihtoehdot niin ota 60D, tulee halvemmaksi kuin, se että ostat nyt 600D:n ja sitten puolen vuoden tai vuoden kuluttua tuon 60D:n.
Oikeasti suosittelen kuitenkin 7D.tä. Köyhällä ei ole varaa ostaa kuin parasta.
Myös käytettyä 50D:tä kannattaa harkita. Se on parempi, tukevampi kuin uudempi 60D. Komppaan kuitenkin 7D:tä, jos croppi käy, eikä ole tarvetta vitoseen.
Runko on kuitenkin vain pieni osa toimivaa järjestelmää. Kannattaa tarkkaan miettiä objektiivi valikoimaa. Cropille kolmevitonen on selvä valinta normaaliksi. Mitä sen lisäksi?
Osta uutta vastaava käytetty 40D (Parempi kuin 50D).
Panosta L-sarjan optiikkaan. Huonoin lenkki löytyy yleensä optiikasta.
Canon 40D myynnissä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10250761