ostan mäyräkoiran. Sillä on pakonomainen tarve nuolla kasvoja, siis se nuolee non stoppina.. Onko se stressioire? Koira ei ole vielä meillä, oltiin katsomassa.
Yritän karsia moisen käytöksen. Onko se mahdollista?
Koirapusut..
6
163
Vastaukset
- 234fsfsfsed
Pentuhan nyt tuota tekee muutenkin. Ei siinä mielestäni ole mitään epänormaalia.
Sitten jos se jatkuu kotiutumisen jälkeen kokoajan jatkuvalla syötöllä niin voi ruveta huolestumaan ja yrittää karsia sitä pois.- irmeli6430
ei ole kyse pennusta, koira on 2 v. ja omistaja myy sen pois kun ei ole aikaa.. Yritän karisa liiallisen nuolemisen pois. Onko jollain hyviä vinkkejä?
- Arvelen...
Mä ymmärtäisin, että kasvojen nuoleminen on alistumis- ja miellyttämisenhalun merkki. Se tulee siitä, kun koiraeläinten pennut nuolee emon suupieliä, että emo oksentaisi ruokaa.
Voi olla, että jos koira on ollut sulla vasta lyhyemmän aikaa, se haluaa miellyttää sinua, kun tuntee olonsa epävarmaksi. Tapa voisi vähentyä, kun koiralle on paikka laumassa ja rutiinit selviä ja olo sen myötä varmempi.- irmeli64
tämä koira joka meeille nyt tulee ensi viikolla o kuulemma nuollut aina, mutta luulen että sillä on stressi. Nykyisellä omistajalla kun ei ole aikaa kunnon lenkkeihin ja muuhun. Meillä se saa turvallisen ja innostavan kodin. Jännää loppuuko nuoleskeleminen kertaheitolla :)
- irmeli64
irmeli64 kirjoitti:
tämä koira joka meeille nyt tulee ensi viikolla o kuulemma nuollut aina, mutta luulen että sillä on stressi. Nykyisellä omistajalla kun ei ole aikaa kunnon lenkkeihin ja muuhun. Meillä se saa turvallisen ja innostavan kodin. Jännää loppuuko nuoleskeleminen kertaheitolla :)
Hei taas..
Nyt on mäyris ollu mun luona 2 viikkoa ja nuoleminen on vähentynyt huomatavasti. Eli nuoleminen on ollut vain stressioire. :) Eli parempaan päin ollaan menossa :)
Sille on tehty selväksi että liiallinen nuoleminen on jotain josta meidän perheessä ei hyvälla katsota :)
- 10vMäykky
Joko stressiä TAI alistamista... Mäykyt ovat maailman fiksuimpiin koiriin kuuluvia ja osaavat peittää alistamisen ihmistä kohtaan hyvin.. Itselläni vanhin uros teki tuota aikoinaan ja kysyin asiaa ongelmakoirakouluttajalta, joka sanoi tästä tyylistä.. Sen sai loppumaan helposti. Tönäiset vain koiran pois sylistä, kun se nuolemisen aloittaa ! Mäykky oppii nopeasti sen, mitä saa tehdä ja mitä ei. Osaa myös pitää puolensa, jos jostain asiasta aletaan liian myöhään sanomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1021670- 2101517
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591010Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58825En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k49783Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49775Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉58725Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36725The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5722