Täydellinen rikos?

tirvaisu nappoon

Länsimaisen oikeusperiaatteen mukaan ei tuomita, mikäli on vain sana sanaa vastaan eikä todisteita.

Jos lyön jollekulle mustan silmän, eikä kukaan ole näkemässä, eikä minun nyrkkiini jää mitään jälkiä, minuako ei voida tuomita?

Tai vielä parempaa, kaverin kanssa vaikka tapaamme uhrin täydellisessä näkösuojassa ja minä pasautan kuonoon tätä kolmatta henkilöä ja hänen tehdessä rikosilmoituksen pahoinpitelystä minä kiistän kaiken ja kaverini komppaa myös, että "paskapuhetta, täällä se kävi, mutta kukaan ei lyönyt ketään". Silloinhan minua ei voida tuomita, mutta tämä uhri saa vielä syytteen väärästä ilmiannosta minun niin halutessani?

Onko se tosiaan näin helppoa? Kiistämällä kiistatta syytön? "Tule meille vaan, meillä leivotaan! Ja kiistämme kaiken rosiksessa. Tula tullallaa, nassu rullallaa on tämänkertaisella uhrilla..."

3

547

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6h5g54f

      Ei, ei se ole niin helppoa.

      Sana sanaa vastaan tilanteessa ei ole ollenkaan itsestäänselvää, että aina todetaan syyttömäksi. Oikeus punnitsee kertomuksia ja päättää kumpaa se uskoo.

      Sehän on ollut ongelmana esimerkiksi näissä kännipanoissa, jotka naiset häpeästä ilmoittavat aamulla raiskauksina ja oikeus on uskonut naista.

      • tirvaisu nappoon

        Ellei ole riitaa, eikä minkäänlaista järjellistä motiivia lyömiselle ja kukaan ei ole humalassa ja kaveri vielä todistaa puolesta, niin miten tuomioistuin voi todeta syylliseksi? Koska uhri on rehellisemmän näköinen?


    • 10+7

      Vaikka on mahdollista ettei nyrkkiisi jää jälkiä, on kuitenkin erittäin epätodennäköistä että nyrkistäsi ei jäisi DNA-jäämiä uhriin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe