on hyvä korjata ettei tuottaja sitä litrahintaa saa tuosta sillä tuolla hinnalla myyrään tonkanpesuvettä ei sitä maitoo mitä sinne meijeriin viedään sillä meijeriin viety maito on rasva ja valkuais määriltään todella korkea ja tuottaja saa siitä myös paremman hinnan kun jostain tonkanpesuvetestä ja tuet päälle todella hyvää pisnestä tukineen ja veronvähennyksineen jollei niillä hinnoilla pärjää niin kannattaa vaihtaa ammattia ,,,,
taas kummittelee maitolitran hinta 70 senttii litra
jes,,,,,,
12140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ja siten se maitotilan kustannuslaskelma, kiitos.
Paljonko on yhden maitolitran tyotantokustannukset, nehän sinä varmaan tiedät kun osaat arvostellakin.
Ilman pyytettyä laskelmaa kuitataan sinun kirjoitemasi ainoastaan sinun mielipiteeksesi.
SIIS MAITOLITRAN TUOTANTOKUSTANNUKSET JOTKA VÄHENNETÄÄN MAITOLITRAN TUOTTAJAHINNASTA SEKÄ SAADUISTA TUISTA.
Niitä maitolitran tuotankustannuslukuja tässä on odoteltu.
niin missä ne tuotantokustannukset luuraa,tiedän että niitä ei ole nimeksikään kun veronmaksajat makselee kaiken,,,
Montakos lypsävää sinulla on kun noin loistava pisnes:)
sinulta menneet käsitteet pahasti sekaisin, eihän tuottaja saa lähellekään tuota 70 senttiä joka muuten on täysin hatusta vedetty hinta koska ei tuota hintaa näy maitohyllyssäkään.
Eikös äiti ole kertonut sen oikeata hintaa?
"niin missä ne tuotantokustannukset luuraa,tiedän että niitä ei ole nimeksikään kun veronmaksajat makselee kaiken,,,".
Näihän se menee, kuluttaja ja samalla veronmaksajakin tuotantokustannukset maksaa, yleensähän osta maksaa. Mutta kun pitäisi tuottajan vähän enemmän saada, kun tämäkin on meille ammatti josta pitäisi leipä irrota. Jos olet tähän asti ollut siinä luulossa että me pelkillä tuotantokustannuksilla ja hyväntekeväisyysperiaatteellla tätä teemme niin ole pahasti erehtynyt.
älä valehtele litrahinta on senverran suuri ettei siihen tukee tarvita .....
Mistä keksit tuon 70 c/l, itse en ole maidontuottaja, mutta tiedän tuottajahinnan olevan jossain 30 -35 c/l.
kumm,onkos jääny jotain pois maitolitran hinnasta HALOO TUET MISÄ LUURAA HÄH LORVI HYVÄ;;;;;;
"..älä valehtele litrahinta on senverran suuri ettei siihen tukee tarvita...".
Sitten laitat ne maitolitran tuotantokustannukset tänne, jos nyt yleensä ymmärrät mitä tuotantokustanuksilla tarkoitetaan.
et taira ymmärtää itte et sitäkään mitä nenästäs valuu kun tuloo ilmasiksi roiskien ilman tukii hiiii iivaeriii,,,,
maajussi ei tajuu asioitaan änkyttää ja änkyttää komeet navetot miljoona navetot uusii autoi ja koneita pihat täynnä silti talous miinuksen puolella ,veroeuroista keräillään maat ja mannut kiinteetä omaisuutta nurkat täyteen vielä viittitään marista naama rurus,,,ei maajussi laskee osaa se on nähty,,,