Passi?

Olen menossa keväällä NYCiin ystäväni luokse ja lueskelin passin vaatimuksia. Eikö passilla, joka on voimassa ja myönnetty vuonna 2008, pääse NYCiin? Vaatimusten mukaan pitäisi olla koneellisesti luettava ja mikrosiru. Eikö vuoden 2006 jälkeen myönnetyissä passeissa automaattisesti ole?
9633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Passin tarvitsee olla ainoastaan koneellisesti luettava, millaisia kaikki voimassaolevat passit ovat. Eli jos sinulla on myönetty 10v. passi vaikka 2003, niin mitään ongelmia ei ole.

Äänestä

Näin juuri...

Äänestä
  • Niin, ja muista Esta ja Apis.

    Äänestä

Mua mietityttää maahantulossa lasten passit, jotka on molemmat myönnetty lasten ollessa alle puoli vuotiaita. Nyt lapset ovat 4v ja 6v. Voiko aiheuttaa ongelmia?

Äänestä

ei jos vain ovat voimassa....kyllä ammattilaiset näkee että on ko lapset kuvassa. 4 vuotiaan passi ei voi 10 vuoden passi sillä ne loppuivat v. 2006....????? Hän on siis vasta syntynyt v. 2007...

Äänestä

Ei kai joudu mihkään erityissyyniin jos on Venäjän leima passissa?

Äänestä
  • Ei joudu ainakaan sen takia. Itse olen käynyt samalla passilla molemmissa maissa ilman mitään ongelmia.

    Äänestä

Maahantulossa saattaa lähinnä kiinnostaa jos on leimoja maista, joilla on terroristiyhteyksiä.

Venäläiset matkailevat itsekin pajon Yhdysvaltoihin. Venäjän leima passissa ei ole kiinnostanut millään lailla, kylmä sota on jo ohi.

Äänestä

Niin mun viesti oli eri kirjoittajan, ei siis alkuperäinen. Lapsilla toisella on biopassi ja toisella ei. Mietin vaan, että kaipa heidänkin rajalla virallinen matkustusasiakirja pätee, niin kuin muuallakin. Etteivät mussuta passeista jotka tosiaan on myönnetty jo vauva-aikana..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaisa-Leena1988 kirjoitti:

Olen menossa keväällä NYCiin ystäväni luokse ja lueskelin passin vaatimuksia. Eikö passilla, joka on voimassa ja myönnetty vuonna 2008, pääse NYCiin? Vaatimusten mukaan pitäisi olla koneellisesti luettava ja mikrosiru. Eikö vuoden 2006 jälkeen myönnetyissä passeissa automaattisesti ole?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu