9- ja 11-vuotiaat tytöt haluavat ensi kesänä ratsastusleirille. Onko kenelläkään suosituksia, mikä olisi hyvä leiripaikka? Asumme Uudellamaalla.
Entä kannattaako osallistua esteratsastusleirille, jos on ratsastanut noin vuoden ajan, kerran viikossa?
Ratsastusleireistä
3
269
Vastaukset
- kokenut leiriläinen
Itsellä ei ole sinne asti neuvoja antaa mikä ois hyvä paikka. Estepainotteiselle leirille voi mennä jos ratsastustaito riittää. Itse olen ollut noin kolmisen vuotta ratsastamassa ja hypännyt korkeimmillaan 80cm. Ratsastustaitojen pitää olla ainakin siellä missä käyn leireillä vähintään niin että on hypännyt yli 60cm ratana. Eli riippuu laajalti siitä mikä on tyttöjen ratsastuskokemus. Yleisleirillä on myös ihan kivaa, siellä ei tarvi olla tiettyä kokemusta ja sielläkin on estetunteja ainakin 2-3 kertaa. Muista kans että tytöillä saattaa tulla jotain vammoja, kuten minullakin alkusyksystä kun tipuin ponin selästä ja mursin käteni pahasti.
- ratsastava äiti
Esteleiri on yleensä suunnattu sellaisille, joilla on jo kokemusta hyppäämisestä -en siis suosittelisi vielä vuoden ratsastuskokemuksella. Ensin mukaan vaikkapa alkeisestekurssille omalle tallille!
- Tjaa...
Itse ratsastan Poni-Haassa, kannattaa käydä vilkaisemassa. ;D
Olen ollut todella tyytyväinen Poni-Haan ratsastustoimeisiin.
Mäkin olen 10 wee ja ratsastanut noin 1 ja puoli vuotta, kerran viikossa.
Tota estepainoitetta kannattaa kysyä omalta ratsastusopettajalta, hän tietää parhaiten teidän taidoista. :)
Yö-leirejä ei mun mielestä ole Poni-Haassa, mutta kannattaa tarkistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899