Ratsastusleireistä

saskia70

9- ja 11-vuotiaat tytöt haluavat ensi kesänä ratsastusleirille. Onko kenelläkään suosituksia, mikä olisi hyvä leiripaikka? Asumme Uudellamaalla.

Entä kannattaako osallistua esteratsastusleirille, jos on ratsastanut noin vuoden ajan, kerran viikossa?

3

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut leiriläinen

      Itsellä ei ole sinne asti neuvoja antaa mikä ois hyvä paikka. Estepainotteiselle leirille voi mennä jos ratsastustaito riittää. Itse olen ollut noin kolmisen vuotta ratsastamassa ja hypännyt korkeimmillaan 80cm. Ratsastustaitojen pitää olla ainakin siellä missä käyn leireillä vähintään niin että on hypännyt yli 60cm ratana. Eli riippuu laajalti siitä mikä on tyttöjen ratsastuskokemus. Yleisleirillä on myös ihan kivaa, siellä ei tarvi olla tiettyä kokemusta ja sielläkin on estetunteja ainakin 2-3 kertaa. Muista kans että tytöillä saattaa tulla jotain vammoja, kuten minullakin alkusyksystä kun tipuin ponin selästä ja mursin käteni pahasti.

    • ratsastava äiti

      Esteleiri on yleensä suunnattu sellaisille, joilla on jo kokemusta hyppäämisestä -en siis suosittelisi vielä vuoden ratsastuskokemuksella. Ensin mukaan vaikkapa alkeisestekurssille omalle tallille!

    • Tjaa...

      Itse ratsastan Poni-Haassa, kannattaa käydä vilkaisemassa. ;D
      Olen ollut todella tyytyväinen Poni-Haan ratsastustoimeisiin.
      Mäkin olen 10 wee ja ratsastanut noin 1 ja puoli vuotta, kerran viikossa.
      Tota estepainoitetta kannattaa kysyä omalta ratsastusopettajalta, hän tietää parhaiten teidän taidoista. :)
      Yö-leirejä ei mun mielestä ole Poni-Haassa, mutta kannattaa tarkistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5850
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      212
      4823
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4553
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      53
      3812
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      68
      3767
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3491
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      99
      3432
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      76
      3272
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2981
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2608
    Aihe