Heippa! Haluaisin tanssia argentiinalaista tangoa -vaikka ihan yksintanssina, kun ei paria ole- mutta oletuksena kaikilla tunneilla on, että pari on olemassa. Yksin en viitsisi parien keskelle mennä harjoittelemaan.
Tietäisikö kukaan, missä olisi tangoa harjoitteleva ryhmä yksin tanssiville? Onko sellaista olemassakaan?
Ehkä flamencon tunnemaisema voisi sopia argentiinalaisesta tangosta pitävälle ja siinä saisi tanssia yksin. Eikös niiden tunneskaala ole aika samanlainen?
Onko kukaan alkanut harrastaa tangoa yksin? Kokemuksia?
Itse huomasin, että tuo haikeus, mitä flamenco ja argentiinalainen tango ilmentävät, koskettavat tunteitani siinä määrin, että haluan ehdottomasti päästä tähän maailmaan tutustumaan.
Tietäisikö kukaan, missä olisi tangoa harjoitteleva ryhmä yksin tanssiville? Onko sellaista olemassakaan?
Ehkä flamencon tunnemaisema voisi sopia argentiinalaisesta tangosta pitävälle ja siinä saisi tanssia yksin. Eikös niiden tunneskaala ole aika samanlainen?
Onko kukaan alkanut harrastaa tangoa yksin? Kokemuksia?
Itse huomasin, että tuo haikeus, mitä flamenco ja argentiinalainen tango ilmentävät, koskettavat tunteitani siinä määrin, että haluan ehdottomasti päästä tähän maailmaan tutustumaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä Arkkua voi yksinkin harjoitella. Meidän kursseilla ei tahdo aina naisia olla tarpeeksi paikkeilla. Niin silloin en ole asiasta moksikaan vaan harjoittelen kävelyä ja painonsitoaskelia vähän joka suuntaan.
Mutta kyllä se nainen siinä vastapelurina , sekä helpottaa, että vaikeuttaa .
Kursseille vain, vaikkei parin kanssa tulisikkaan. Yksin minäkin aina kuljen.
Hauska kuulla, että teidän kursseilla on paljon miehiä. Yleensä kai miehistä on enemmän pulaa kuin ylitarjontaa.
Tavallaan voi olla hyvä opetella ensin yksin askeleet ja kuviot ja vasta sitten tanssia parin kanssa. Parin huomioon ottaminen kuitenkin lisää vaikeusastetta huomattavasti.
Nyt sitten vain etsimään sopivaa kurssia. :-)
Argentiinalaisessa tangossa ideana on miehen ja naisen vuorovaikutus. "Kuvioita" ei varsinaisesti ole, vaan mies vie jokaisen askeleen erikseen. Näistä askelista sitten syntyy kuvioita, joista monia on nimettykin.. mutta kuviot eivät ole pääasia. Niitä tulee, jos/kun mies onnistuu niitä viemään.
Yksin voi opetella liikkumista, hyvää asentoa, ja askeliakin - mutta tärkeämpää on oppia yhteistä tanssia, vientiä, seuraamista, yhteistä tasapainoa, omaa tasapainoa ja kontrollia liikuttaessa yhdessä.
Argentiinalainen tango on siitä poikkeuksellinen tanssi, että kursseilla ja leireillä tuntuu olevan melkein aina enemmän miehiä kuin naisia. Saattaa johtua siitäkin, että vanhan sanonnan mukaan miehen täytyy harjoitella seitsemän vuotta oppiakseen hyväksi, nainen taas voi oppia kaiken tarvittavan jo parissa vuodessa :-)
Eräs tangoaja kirjoitti hyvin; "mies vie jokaisen askeleen erikseen" naiselle.
Siinä arkun vaikeus juuri piilee. Muisti pätkii - mitä tekisi seuraavaksi, vaikka osaisi viennin.
Mies vie jokaisen askeleen erikseen, mutta pitää antaa naiselle mahdollisuus koristella tai antaa naisen tehdä temppunsa. Ja jatkaa eteenpäin.
Miehen paineita lisää INNOSTUNUT nainen, joka ei millään jaksaisi odottaa miehen vientiä seuraavaan koristeluun. Hän haluaisi tanssia oman tanssinsa - joka askeleella. Ja mies vain jahkaa ja jahkaa, kun ei muista - mitenkä siihen seuraavaan (kuvioon) pitäisi edetä. Vaikka kyllä osaa, mutta kun ei muista.
Miehenä haluaisin tanssia arkkua vapautuneesti - kävelemällä musiikin rytmin ohjaamana. Ja antaa harvakseltaan naiselle (kuviosarjan), jonka hän voisi koristella. Muisti pelaisi paremmin, kun ei tarvitsi niin paljon ajatella.
Mikä ettei, onhan tämä ilmatangokin keksitty :)
http://satumaa.yle.fi/video/1153
Voi hitsi , kyllä en minä ainakaan saisi sitä IHANAA fiilistä mikä arkussa ja normi tangossa saa ... kenenköhän keksintö toi ilmatango on ... :-(
Kiitos vielä hyvistä vastauksista. Arkku alkaa kiinnostamaan entistä enemmän. Aika varmaan pysähtyy tanssiessa ja eläessä siinä hetkessä. Pidän siitäkin, että mies vie. Laitoinkin jo yhden kyselyn kurssin vetäjälle. Jos miehiäkin tulee tunneille ilman paria, niin eiköhän tilanne tasaannu sillä.
Ja harjoituksissa miehetkin voivat harjoitella tanssimista tanssimalla keskenään.