koiran nivelrikko...

-ml

Hei!

Koirallani (5v) bison frise, todettiin tänään c lonkat ja vasemmassa lonkassa hieman alkavaa nivelrikkoa. Koira oireilee kovan rasituksen jälkeen ontumalla, mutta normaalilenkityksellä (2h päivässä) ei ollenkaan. Olen vain kuullut huonoja tarinoita nivelrikosta ja että sen tullessa koiralla ei ole enää montaa vuotta elinaikaa ennenkuin se joudutaan lopettamaan :( eläinlääkäri sanoi ennusteen olevan hyvä, mutta haluaisin kuulla kokemuksia nivelrikosta ja siitä voiko koira elää normaalipituisen elämän suht. kivuitta nivelrikosta huolimatta... Tuntuu että kauhein ajatus koskaan olisi joutua luopumaan koirastani "aikaisemmin" kuin pitäisi.:( Tiedän että se on yksilöllistä, mutta olisi kiva kuulla onko siihen edes mahdollisuutta vai joudunko luopumaan koirastani jo ennen sen kymmentä ikävuotta. Teen kyllä parhaani (liiikunnan, ruuan, nivelvalmisteiden ja kipulääkkeiden) kannalta että koirani voisi hyvin ja sillä ei olisi kipuja. Kiitos jo etukäteen vastauksista, sillä olen todella surullinen ja huolissani koirani puolesta.

3

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhhh

      Ei nivelrikko ketään hautaan vie. Oikealla hoidolla teillä on edessä mukavia yhteisiä vuosia ihan riittävästi. Nivelmuutos on kivulias aktiivivaiheessaan, mutta helpottuu kyllä ajan kanssa. Pidä koira normaalipainoisena ja liikkuvana. Jätä pois kova rasitus. Anna särkylääke tarvittaessa, jopa etukäteen ennen liikuntaa. Kivussa koira usein vapisee tai läähättää levätessäänkin.

    • lihashuolto

      Fysioterapeutilta saat hyviä ohjeita lihaskunnon ylläpitämiseen.

    • .............

      On olemassa myöskin erilaisia valmisteita, joiilla pystyy tukemaan ainakin niin, jottei se tila pahene. Esimerkiksi meillä on sököpolvinen pieni narttu. Heti, kun vika tuli tietoomme. Eli joitakin vuosia sitten. Silloin ei ollut vielä yhtään nivelrikkoa. Eikä koira oireillut, vaiva tuli tietoon tavallaan vahingossa, kun muuta vaivaa hoidettiin lääkärillä.

      Silloin aloitettiin glukosamiinin säännöllinen lisääminen ruokaan, on olemassa tehokkaampiakin lääkkeitä, mutta meillä ei ole tarvinnut sellaisia vielä. Edes kipulääkettä. Lihaskunto on se, josta pidetään huolta, meille lääkäri sanoi viimeksi, että ei minkäänlaista rajoitusta tarvitse liikuntaan, vaan jatketaan kuten aina, eli koira liikkuu ja saa tehdä kaikkea, mistä se nauttii. Painoa kyllä tarkkaillaan, ja pidetään kurissa. Ja kesäisin yritämme kannustaa sitä uimaan, aika huonolla menestyksellä. Koiralla nyt ikää 11,5 vuotta, kokoa kuutisen kiloa, eikä edelleenkään tarvitse kipulääkettäkän koskaan. On meillä sellaisia aina varalta. Jos koira joutuu olemaan pitkään toipilaana, silloin on ongelmana juuri lihaskunnon ylläpitäminen. Yksi sellainen vaihe meillä oli, että tapahtui paljon vammautumisia perä perää, ja toipilasaika venyi kuukausiin. Kun koira sai luvan alkaa taas entiseen elämään vihdoin, oli oltava alkuun tarkempi, ja lihaksistoa rakennettiin uudelleen.

      Kyseessä on meillä siis synnynnäinen rakennevika, josta emme tienneet muistaakseni seitsemään ensimmäiseen vuoteen lainkaan. Koira on monirotuinen, niin ei tullut kuvautettua sitä. Nyt vain siis seuraillaan tilannetta.

      Tämän viestin tarkoitus on siis vain luoda toivoa. Meillä ei ole järkeä lähteä millään lailla vikoja korjaamaan, pyritän vain siihen, että tila ei pahene (juuri nivelrikkoa pelätään), mutta koira elää siltikin täysin normaalia elämää. Tosin meillä kyllä tietoisesti rasitetaankin koiraa paljon, ja koira todellakin pidetään lihaskunnoltaan huippukunnossa. Mutta niin meillä pidetään ne "terveet" koiratkin. Ja jos tosiaan alkaa sitä nivelrikkoa tulemaan, otetaan ehkä sitten uusia keinoja käyttöön. Seuranta on meillä vähintään vuosittain. Tai tarpeen mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4606
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3714
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      46
      3075
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2657
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2589
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2583
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2318
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      107
      1521
    Aihe