Ulosottolaki on susi,joka tuhoaa hirveästi ihmiselämää.Ihmettelen onko herroilla tarkoitus tehdä sadoista tuhansista ihmisistä yhteiskunnan vastaisia, katkeroituneita olentoja, jotka eivät pidä enää millään mitään väliä.Lauma luottokelvottomia ihmisiä takaamassa EU:n tukipaketteja "köyhille".Naurettavaa.Valtion velka kasvaa koko ajan.Jäin velkaa 3600 mummonmarkkaa, kun sairastuin, enkä saa velkaa koskaan maksettua.Se ei lyhene! Maksan 1200 euroa joka vuosi viiden vuoden ajan, mutta velkasumma lyhenaa korkeintaa 500 vuosi.Itsemurhayrityksen jälkeen olen herännyt jokaisena aamuna vihaten ja toivoen velkojalleni kaikkea pahaa! Oksettava verenimijä! Onko tarkoitus, että meistäkin tehdään varkaita ja huor.. kun raha ei riitä?Koko yhteiskunta kärsii, jos ihmiset eivät enää välitä mistään!
Meitä ryöstetään!
Leikkauksia:D
9159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No kun ne herrat meitä rääkkää tarpeeksi, niin sinne sakan mukaan menee muutama soturikin. Sitten kun meitä sotureita on tarpeeksi, niin syntyy sellainen vastavoima, jossa taas herroilta ja heidän jälkeläisiltään veri valuu ja yhteiskuntajärjestys muuttuu. Ruusuilla muutosta ei tehdä koskaan.
Oikeassa olette! Päätin taistella viisi vuotta ja ensin muutin asenteitani. A. Minulla on ulosottovirastossa oma palvelija, joka ottaa vain yhden aterian palkaksi siitä, että siirtää rahaa minulta sellaiselle henkilölle, jonka täytyy olla minua kurjemmassa asemassa. Ja jos ei vielä ole, jonain päivänä on. Alkoholi pois, tupakat pois.On hyvä siirtyä kasvisruokaan.Se on kyllä vaikeampi juttu.Mutta kerran kuukaudessa kannattaa olla yksi päivä syömättä. Silloin ulosottoviranomainen saa minulta yhden ateria OIKEASTI.Velkoja juo viinojani(eipä tiedä minkälaista)Olen aina syönyt niin tasokasta ruokaa, että se kelpaa velkojalle. Yhdestä en luovu. Ostan vaatteita vain silloin kun on pakko, mutta merkkivaatteita. Ne kestävät kauemmin ja olen mielestäni riistäjääni tasokkaampi.Minulta ei siis oteta mitään, vaan annan vapaaehtoisesti. Olen taistellut kerran elämässäni 5 vuotta syöpää vastaan ja voittanut. Velkojani ei tule sitä taistelua voittamaan!Kun 5 vuotta on kulunut umpeen, hän ei saa enää eväitäni.Heh,heh, häh,hä, hää
Porvareiden syy kenekäs muun. Lahtarit prklele.
Niin kai sitten on! Mutta minä mietin pääni puhki, miten alkaisi itsekin lahtariksi.Sellaisena pärjää. Keinot ovat vähissä, mutta niitä on. Anorexia on prinsessatauti, rikkaiden ja hyväosaisten sairaus."Täällä aina on nälkä vieraanamme" Sossu on se vihoviimeinen paikka! Mieluummin tapan itseni nälkään! Hyvinvointiyhteiskunnassa ei tarvitse kerjätä.Lakeja pitää muuttaa niin, että Kela täydentää eläkettä tai työttömyysrahaa silloin, kun se ei riitä. Miksi pitäisi aina nöyristellä jonkun tantan edessä?
Ei ulosottolaki ole paha vaan laki saatavien perinnästä on karmea laki jonka kehitti ja ajoi läpi Tuija Brax. Tämän takia ovat ihmiset ahdingossa. Perintäfirmat jonka omistavat pankit jahtaavat jopa alaikäisiä.perintäfirmoja ei todellisuudessa valvo
kukaan. Heillä on sakoitus oikeus. he voivat lähettää perintäkirjeen että olet velkaa
vaikka yritys x.lle 100 euroa, maksa se pois ja meille toiset 100 euroa. Jos et maksa summa nousee perintäfirmojen palkkioiden osalta. Sylettävä laki.
Ai jaa, en tiennyt. Mistähän puolueesta se Tuija Brax on? Että tiedän, mitä poliittista suuntausta kartella.Nyt toverit kaikki barrikadeille! Emme kuluta enää edes sitä, mikä meille armosta annetaan! Jo saisi kokoon edes muutaman sata kapinallista, laki muuttuisi. Laillinen kapina, kaikki aseisiin! Aseena raittius, kulutuslakko, ja viimeisenä keinona nälkälakko!
Ei se susi ole. Se vain on laadittu niitä silmällä pitäen, jotka tekevät kieroilevat velkoja paeten. Piilottaen omaisuuttaan, tehden pimeitä töitä yms. laitonta ja typerää.
Itse en ole katkeroitunut velkojeni kanssa. Tuo könttä kasvaa korkoa 4000 euroa vuodessa ja töissä ollessani tuo hirviö lyheneekin sen 1000 euroa vuodessa. Mutta jokainen työtön vuosi kasvattaa tuota summaa ihanasti lisää. Tällä hetkellä parin vuoden kotona olon jälkeen minulla on siis töihin mennessäni vain 7 vuotta kiinnikirittävää, koska makselen luonnollisesti siitä korkoja ensin.
Mut ei huolen häivää, mä en vain välitä. Olin kotona tai duunissa käteen jää sama summa. Joten vapautta minulta ei puutu. Työ pitää olla mielekästä ja työkaverit mukavia. Muuten en kelloon viitsi aamulla herätä.
Heitä se katkeruus pois ja ala elää. Unoha se raha ja sen antama paha. Oli sitä tai ei ei se onnelliseksi tee. Helpottaa vain turhan materian hankintaa.
Viis vuotta on lyhyt aika. Mun lapset on aikuisia jo kun mun velat vanhenevat. Tai jos tuuria duunien suhteen käyp saan ne maksettua samassa vanhenemisajassa takaisin. Mut en mä jaksa alkaa vihaamaan jotain velkojia vuosikaupalla tässä, mul on parempaakin tekemistä tässä elämässä.
tuija brax, haista v*ttu.
Hyvin sanottu:D Ja voishan siltäkin leikata rinnat pois, kun minultakin leikattiin:D Saatais hyviä broilerinrintaleikkeitä tarjoushintaan:D