oppisopimuksella kosmetologiksi

kysyinpähän vaan

Onko teillä kokemuksia oppisopimuskoulutksesta kosmetologikoulutuksen yhteydessä. Itseäni tämä ala kiehtoo ja olisi mukava kuulla teidän tarinoitanne, mitä teitte tunneilla, kuinka pitkään opiskelua kesti, yms.

5

2622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen kysyjä

      Minuakin kiinnostaa sama kysymys! Eli millaisia kokemuksia kosmetoligiksi opiskelusta oppisopimuksella. Mistä päin Suomea kysyjä kysyinpähän vaan olet?

    • kysyinpähän vaan

      Kiva kuulla, että on muitakin alasta kinnostuneita(: Pohjois-Savosta olen.

    • Toinen kysyjä

      Minä oon täältä Pohjois-Karjalasta :) Eli aika lähekkäin asutaan :) Toivotaan että meitä nyt onnistais tämän asian kanssa ja ne jotka ovat käyneet sitä koulua niin kertoilisivat meille omia kokemuksia.

    • kysyinpähän vaan

      Ei muuta, kun peukut pystyyn nyt :) Ja tosiaan olis kiva kuulla oppisopimuksella kosmetologikoulutuksen suorittaneiden kokemuksia:)

    • beautynix

      Olen opiskellut paraisilla kosmetologiksi nyt kaksi vuotta ja viimeinen vuosi vielä jäljellä. Tajusin jo ensimmäisellä vuodella että kannattaa kouluttautua niin paljon kuin mahdollistaa (ottaa kaikkia eri meikkikursseja, geelikynsikursseja ja sen semmosia jos koulussa ei tarjota niitä) oppisopimuksella varmaan helpompi saada työpaikka opiskelun jälkeen, koska työmarkkina on aika huono varsinkin pienemmässä kaupungissa on huonoa. Itse aijon pysyä turussa ainakin jonkun vuoden jotta koulutus ei ollut turhaa.. Olen todella kiinnostunut alastani mutta palkka on huono. Kannattaisi varmaan perustaa oma firma. Oppisopimusta kannattaa kysyä kouluilta, yleensä he hoitavat niin paljon kuin mahdollista.
      Kadun hieman että en suorittanut lukion sammalla..:/
      On myös kursseja (ainakin pääkaupunkiseudulla) jossa oppii kasvohaoitoja ja sen sellasta, mutta se ei anna koko kosmetologin pätevyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13178
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9621
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9113
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3134
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1215
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe