Kumpi on parempi, jos tarkoituksena on polttaa data-levyt?
PS: Niiden pitäisi toimia Macissa, Windowsissa ja Linuxissa.
PS: Niiden pitäisi toimia Macissa, Windowsissa ja Linuxissa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
DVD-R on yleisempi ja parempi. on kohta poiskuoleva Phillipsin typerä kyhäelmä.
lukee että on parempi, ja - kuolee pian:
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/80211
Onko kellä faktatietoa ?
itse asiassa sillä ei ole mitään väliä, sillä lopputulos, eli poltettu levy pitäisi olla täsmälleen sama riippumatta polttoon käytetystä tekniikasta. DVD -/ liittyy vain polttoon.
Itse asiassa koko /- keskustelu on lähinnä yhdentekevä, raha tekniikasta menee aina jonkun taskuun, sattuu vain olemaan niin että miinus levyt olivat aikoinaan halvempia ->yleisempi.
- tuli ensin sitten. Ja plus ei tässä tapauksessa tarkoita sitä että se olisi jotenkin parempi, eikä miinus että huonompi. Lähinnä markkinallinen/psykologinen temppu.
Tuo ( ) -standardi tuntuu olevan yleisempi ja sitä voi kirjoittaa useimmissa asemissa nopeammin, kuin (-) -standardia.
Eli tästä voi päätellä jotain.
Eli saa aikaan nopeammin toimimattoman levyn :P
Tästä voi päätellä jotain.
Omassa Panasonicin dvd-laitteessa eivät levyt toimi ollenkaan. -levyt toimivat yleisemmin kaikissa laitteissa. Teknisesti on ihan sama kumpaa käyttää. Kumpikaan levy ei ole mitenkään toistaan "parempi". Maailmalla -levyt ovat suositumpia ja Suomessa taasen levyt ovat vähän yleisempiä.
DVD-R on vanhempi standardi ja näin ollen varmemmin taaksepäin yhteensopiva. Yleensä ottaen DVD /-R levystä pitäisi tulla umpeenpoltettuna täysin yhtäläinen levymedia, mutta esim. Tektor Oy:ssä Helsingissä kaverit sanovat niissä kuitenkin olevan pienenpieniä eroja umpeenpoltettunakin ja pitävät yhteensopivuuden kannalta DVD-R levyä lähes pomminvarmana valintana.