Mitä lisämaksuja tulee?

don't know

En oo koskaan siis käyttäny kyseistä lentoyhtiötä, enkä ole lentänytkään, joten oon vähän hukassa.

Oisin siis matkaamassa Bremeniin joulukuussa pe-ma eli ihan vaan 4 pv:n visiitti on kyseessä. Hintaa netti antoi meno-paluu lipulle n. 162e. Oon kuitenkin ymmärtäny, että tohon ei sisälly matkalaukku tms maksut? Mietin siis vaan, että paljonko tohon tulee lisämaksuja, jos oisin ottamassa melko tilavan olkalaukun ja erillisen käsilaukun. Olis siis vaan parille päivälle vaatteita jne, joten painoa ei kauheesti tulis. Jos laukku on todella kevyt, ni saako sen ottaa syliin vai meneekö se ruumaan vai häh?

Jos joku viittis jelppaa, eikä vinoilla =)

7

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nkkkakakaa

      Mikäli sinulle riittää käsimaktkatavaa, mitään lisämaksua ei tarvitse maksaa. Maksutta saa ottaa 1 kpl käsimatkatavaraa, jonka paino saa olla enintään 10 kg. Laukun pitää mahtua edellisen istuimen alle eli ole tarkka mittojen kanssa.Laukun kokoja ja painoja kontrolloidaan. Tarkat mitat löydät Ryanairin svuilta. Siihen yhteen käsikassiin pitää tunkea myös mahdollinen käsilaukku tai läppäri.

      uumassa kuljetettava atkatavara maksaa 15-20 e/laukku/suunta painosta riippuen. Tämä hinta on voimassa jos maksaa etukäteen nettisivuilla (voi maksaa myös vielä lentovarauksen jälkeenkin). Lentokentälä maksut ovat huomattavasti korkeammat.

      Muista muuten tehdä lähtöselvitys etukäteen netissä ja tulostaa itse koneeseennousukortti. Lentokentällä tulostetava koneeseennousukortti on kallis.

    • don't know

      kiitos!=)

    • 22

      Esimerkiksi tältä sivulta löydät vinkkejä, miten välttää lisämaksut:
      http://hotelliton.com/ryanair-nain-varaat-lennot-halvalla/

      - Ota mukaan vain käsimatkatavaraa (yksi laukku, jonka mitat ovat max 55 cm x 40 cm x 20 cm ja 10 kiloa.) Ruumalaukut ovat kalliita.
      - Älä valitse Priority Boardingia. Jos matkustat yksin, miksi haluaisit koneeseen ennen muita? Mene myöhemmin, voit valita itse, kenen viereen istut.
      - Älä (turhaan) ota Ryanairin vakuutusta, käytä omaasi. Valitse “no travel insurance required”.
      - Älä valitse tekstiviestivahvistusta, jos et sitä tarvitse.
      - Älä osta matkalaukkuja tms mitä sinulle ehdotetaan ohessa ostettavaksi :)
      - Tee Online Check-in ennen lähtöä. Bremenin reissua varten voit tehdä paluulennon tsekkaus samalla.

      Ryanair on halvimmillaan pari-kolme kuukautta ennen lähtöä (riippuu tietysti kohteen suosiosta). Äkkilähdöt ovat hyvin kalliita.

    • tyytymaton

      olen todella tyytymaton ryanairiin. en edes saa selville olenko checked in paluulennolle. yritin maksaa laukun ruumaan, mutta se muka ei ole mahdollista. jouduin maksamaan 100 euroa menolennolle kun en tienhnyt etta ruumalaukusta pitta mitaan maksaa. nyt yritan maksaa paluulentoa varten mutta sanoo ettei ole mahdollista. joudun ilmeisesti maksamaan taas ylimaaraisen 100 euroa jotta saan 14ckiloa painavan matkalaukkuni suomeen. yhteensa matka tulee siis maksmaan 160 matkat plus 100 laukusta plus sata laukusta , yht 360 euroa. muka halpalentoyhtio!

      • ""!&#&"

        "Ryanair on halvimmillaan pari-kolme kuukautta ennen lähtöä (riippuu tietysti kohteen suosiosta)"

        Tuo ei ihan pidä paikkaansa, itse olen ostanut aina halvimmat tarjolla olevat lennot n. kuukautta ennen lähtöä. Hintoja nimittäin sahataan ylös-alas, mutta 2 viikkoa ennen lähtöä onkin jo yleensä liian myöhäistä, koska silloin hinnat vain nousevat.


    • -a

      Voit helposti tsekata oletko tsekannut itsesi lennolle. Mene check-iniin ja yritä tehdä se uudelleen. Jos olet jo tsekannut itsesi sisään ainoa vaihtoehto on re-print.

      Ja jos ihan oikeasti et tiedä mitä olet tehnyt tai jättänyt tekemättä, tuo on joka tapauksessa tehtävä - sinulla ei tuossa tapauksessa varmaanole printattuja boarding passejakaan. Eli ne pitää printata ennen kentälle menoa.

    • ei tumpeloille

      Ryanair on halpa niille jotka osaavat. Ne jotka eivät hallitse yksinkertaisia ohjeita voivat huoletta matkustaa vaikka yksityiskoneella jossa palvelu pelaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      198
      2747
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      158
      2465
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      941
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      860
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      853
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      93
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      811
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      719
    Aihe