Kanaria-taistelut

Kaarlo ja Kaisa

Naaras ja koiraskanaria tappelevat usein. Lintu kun ei ole sosiaalinen, niin ilmeisestin tappelut ovat tavanomaisia pesimäajan ulkopuolella?

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Itse asiassa jalostetut kesykanariat on kyllä yleensä aika sopuisia ja jopa koiraat saattavat sietää toisiaan samassa häkissä, mutta toki poikkeuksiakin löytyy ja homonien hyrräys voi aina kumentaa tunteita. Onko kyseessä varmasti koiras ja naaras eikä kaksi koirasta, poijat ei aina tule toimeen kunnolla keskenään? Onhan linnuillasi riittävän tilava häkki, ahtaus saa usein rähinoitä aikaan sopuisemmillakin yksilöillä? Ruokakuppeja useampi niin ettei niistä tarvitse riidellä? Ruokinta riittävän "laihaa" pesimäajan/sulkasadon ulkopuolella? Riittävästi unta ja päivällä sopiva valaistus (noin 12/12h valoa/pimeää - pari tuntia suuntaan tai toiseen olisi optimi)?

      Jos olosuhteet ovat kunnossa ja tappelu on jatkuvaa (ja oikeasti tappelua eikä harmitonta pikkunahistelua) niin eipä siinä sitten taida muuta konstia olla kuin erottaa linnut eri häkkeihin joko tilapäisesti tai pysyvästi jos ei muu auta.

      • Aloittaja.

        On ne koiras ja naaras. Hankittu eri paikoista. Vain koiras laulaa ja tosi hienosti. Naaras vain sellaista "twit twit" -karkoitusääntä. Aluksi vain naaras oli vihamielinen, sittemin myös koiras. Häkki on suuri, tilattu Zooplussalta. Ruokakuppeja on viisi. Minulla on ollut ennenkin kanarioita, jotka olivat sopuisampia. Pesäkori on, mutta eivät ole siitä kiinnostunut, koska pesimäaikahan alkaa vasta keväällä valoisuuden lisääntyessä.


    • tappelelevat

      Tappaako kanariat toisensa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5009
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      15
      3398
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2690
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1747
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1566
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      231
      1206
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      53
      902
    Aihe