Auttakaa... onko Samsungin kannettavat hyviä?

-ticotico-

Osaisiko joku minua viisaampi auttaa... :)

Tarkoitus olisi siis ostaa uusi kannettava, mutta ei ole oikein tietämystä siitä, mikä kannattaisi ostaa. Onko kenelläkään kokemuksia Samsung NP300E7A koneesta? Millaisia Samsungit ylipäätään on?

Kone tulisi ihan kotikäyttöön ja sillä lähinnä surffaillaan netissä, kuunnellaan musiikkia ja pelataa vähän pelejä.

Hobbyhallissa olis kyseinen malli myynnissä hintaan 579€ ja tässä olis myös nuo tekniset tiedot.


SAMSUNG NP300E7A-S01SE:
• Intel Pentium B940 -tuplaydinprosessori 2 GHz
• 4 Gt:n DDR3-muisti
• 500 Gt:n kiintolevy (5 400 k. min)
• 17,3” LED-taustavalaistu näyttö (matta, 1600 x 900)
• NVIDIA GeForce 315M -näytönohjain, 512 Mt DDR3-muistia
• Tallentava CD-/ DVD-asema
• 1,3 Mp Web-kamera, mikrofoni
• LAN 10/100/1000 LAN
• WLAN b/g/n
• Bluetooth 3.0
• Muistikortinlukija: SD(HC/XC), MMC
• Liitännät: VGA, HDMI, 3 x USB 2.0, mikrofoni, kuuloke
• Windows 7 Home Premium 64 bit. Office 2010 Starter-paketti ja Norton-virustorjunta 60 pv
• Litiumioniakku, kesto n. 3 h
• Mitat (l x s x k): 406,7 x 266,3 x 27,9 –35 mm ; paino: 2,65 kg
• 2 vuoden takuu, akulla 1 vuosi

13

3394

Äänestä

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutki ja tingi

      Konehan on sopiva ja hyväkin (takuu 2v.) sun tarpeisiisi,mut saat sen varmaan edullisemmin jostain muualta?

      • hehe.

        saahan sen muualta huomattavasti edullisemmin, mutta jos haluaa maksaa 70 euroa ekstraa osamaksusopimuksesta niin ei kai siinä muutaman kympin säästöä tarvitse huomioida varsinaisessa hinnassakaan.


      • hehe.
        hehe. kirjoitti:

        saahan sen muualta huomattavasti edullisemmin, mutta jos haluaa maksaa 70 euroa ekstraa osamaksusopimuksesta niin ei kai siinä muutaman kympin säästöä tarvitse huomioida varsinaisessa hinnassakaan.

        niin ja kalliista hinnasta huolimatta takuun kanssa saa sitten tapella kunnolla hobbyhallin kanssa, jos laitteessa ilmenee ongelmia.


      • Mitä tappelua?
        hehe. kirjoitti:

        niin ja kalliista hinnasta huolimatta takuun kanssa saa sitten tapella kunnolla hobbyhallin kanssa, jos laitteessa ilmenee ongelmia.

        Takuuaikana laite kuin laite menee aina huoltoon ilman tappeluita, siksi ne takuut on.


      • 12+12
        Mitä tappelua? kirjoitti:

        Takuuaikana laite kuin laite menee aina huoltoon ilman tappeluita, siksi ne takuut on.

        Takuun hoitamisessa on isoja eroja myyjien välillä. Itsellänikin on huonoja kokemuksia mm Hobby Hallista ja Anttilasta.

        Mistä lähtien takuun voimassaolo on tarkoittanut, ettei myyjä rupea hankalaksi tai suorastaan jopa huijaa. En ymmärrä tuollaista ajattelua.

        Yhdessä kaikki myyjät ovat tasaveroisia, kukaan ei nimittäin tiedä/ole tietävinään virhevastuun olevan takuutakin vahvempi.


      • matin karvahattu
        12+12 kirjoitti:

        Takuun hoitamisessa on isoja eroja myyjien välillä. Itsellänikin on huonoja kokemuksia mm Hobby Hallista ja Anttilasta.

        Mistä lähtien takuun voimassaolo on tarkoittanut, ettei myyjä rupea hankalaksi tai suorastaan jopa huijaa. En ymmärrä tuollaista ajattelua.

        Yhdessä kaikki myyjät ovat tasaveroisia, kukaan ei nimittäin tiedä/ole tietävinään virhevastuun olevan takuutakin vahvempi.

        Samsungin laitteet lähetetään maksutta suoraan valtuutettuun huoltoon, ei niistä minkään kaupan kanssa tarvitse tapella erikseen. Muilla merkeillä voi olla muita käytäntöjä mutta ainakin omat Samsungin laitteet on lähteneet postissa asiakaspalautuksena mihinkä huoltoon mikäkin sitten menee ja tuotu kotiovelle korjattuna.


      • ggfdsfd
        Mitä tappelua? kirjoitti:

        Takuuaikana laite kuin laite menee aina huoltoon ilman tappeluita, siksi ne takuut on.

        "Takuuaikana laite kuin laite menee aina huoltoon ilman tappeluita, siksi ne takuut on".
        Niin minäkin luulin mutta ei muuten mene. Kännykkä ostettiin teleoperaattorin kaupasta, hajosi muutaman viikon sisällä. Laite myytiin kahden vuoden takuulla mutta kauppa ei kunnioittanut takuuehtoja. Asia meni kuluttajansuojaviranomaisille ja sieltä kuluttajariitalautakunnalle. Riitalautakunnan päätös voi kestää vuoden. Riitalautakunta voi vain suositella, että myyjä palauttaa rahat mutta ei voi pakottaa. Joutuu vielä haastaa oikeuteen sen jälkeen - koko takuu on yhtä tyhjän kanssa. Läppäri hajosi kuukauden käytön jälkeen - katsotaan jos takuuasiat toimivat paremmin tässä tapauksessa (ei samasta kaupasta kuin kännykkä). Huijarikaupan nimi julkaistaan joka ikiselle foorumille riitalautakunnan päätöksen jälkeen.


    • huurtumaton

      Ei ole kokemusta Samsungin kannettavasta, mutta kokemuksia hajonneista Samsungeista noin muuten kyllä. Telkkari, jääkaappi, kännykkä ja kamera. Eli kai toi läppärikin voi rikki mennä.

    • rc710 sam...

      Kokemusta on jo toista vuotta,ei mitään ongelmia ja hobbyn takuut pelaa siinä missä muunkin firman.

    • DrKoira

      On ne Applen koneita parempia.
      Mutta ei Lenovon tasoa!

    • Nella

      Jotain kokemusta täältä löytyy. Toivottavasti kyseessä on kuitenkin ollut vain onneton yksilö, eikä läppäreitten laadun taso laajemmin. Uusi kone kun oli kolme viikkoa käytössä melkein kolmen kuukauden ajasta, jonka se omistuksessani oli.

      Eli vanhan läppärin päivittäminen kävi välttämättömäksi ja päädyin tilaamaan Samsungin SF310 -mallin läppärin, neidille nätin koneen core i5 -prossulla koti-, koulu- ja harrastekäyttöön.. Varsinainen murheenkryynihän tapauksesta tuli.
      Parin viikon käytön jälkeen näyttöön pamahti kuollut pikseli ja kone laitettiin huoltoon. Melkein kolmen viikon huoltoreissulta palattuaan havaitsin, että koneen kovalevy on rikki (lepotila ei toiminut, konetta ei saanut asennettua uudelleen). Kone laitettiin uudelleen huoltoon, jossa vaihdettiin kovalevyn lisäksi emolevy. Koneen palattua tältä kahden viikon reissulta, totesin ettei se toimi vieläkään oikein (lepotila ei edelleenkään toiminut, kone kaatui käynnistettäessä tai ei käynnistynyt ollenkaan). Huoltoliikkeessä selvisi, etteivät konetta saa korjattua ja kuvittelin saavani vastaavan tilalle. Muuten hyvä idea, mutta mallia ei enää valmisteta, eivätkä pystyneet vastaavaakaan mallia tukkurilta tarjoamaan.

      Kolmatta viikkoa olen nyt odotellut ja kysellyt päätöstä rahojeni palauttamisesta. Tänään vihdoin sain jälleenmyyjältä puhelun, että hyvityspäätös on tullut,. Puhelun myötä case on vihdoinkin saatu osaltani pakettiin ja pääsen tilaamaan uuden koneen tämän tilalle. Samsungin läppärit kuitenkin aion kiertää jatkossa kaukaa.

    • JonneNimeltäKoriante

      Älä osta ihmeessä jos pelikäyttöön! Tämä tulee ehkä myöhässä mutta Blue Screen Of Death alle vuoden käytön jälkeen. Omistan kyseisen koneen ja sanon VITTU MITÄ PASKAA. Ikä 13v Jonne.

      • Uputupuna

        Siitähän pääsee eroon kun asentaa vaikka Ubuntun.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1510
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      269
      764
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe