Onko Puerto del Carmenista tai Arrecifesta laivayhteyttä Fuerteventuralle?
Lanzarotelta Fuerteventuralle
Lauantaina matkaan
4191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onhan sieltä, puolen tunnin matka Olsenilla. Niille, jotka aikovat tehdä matkan 06.01.2012 sanoisin, että bensaa riittävästi mukaan ja evästä. Fuerteventura on silloin KIINNI. Koettiin se muutama vuosi sitten. Ei ollut bensaa ja oli palattava laivalla takaisin. OLi nimittäin espanjalaisten joulu-juhlapäivä.
...eli loppiainen, jolloin tietäjät tuovat "joulu"lahjat.
Lautat Fuerteventuralle lähtevät Playa Blancan satamasta. Fred Olsenilla on myös nopeampi alus, jolla matka Fuertelle taittuu 12 minuutissa.
Toinen sinne liikennöivä yhtiö on Naviera Armas ja se on hinnaltaan hieman huokeampi, matkan kesto on puolisen tuntia. Lautat kulkevat joka päivä n. tunnin välein edes takaisin.
Playa Blancalle pääsee Puerto del Carmenista myös bussilla, jos ei ole autoa vuokrannut eikä halua käyttää taksia. Bussit lähtevät Carmenin vanhan kaupungin vieressä olevan Biosfera ostoskeskuksen edestä, bussilippu n. 2.50e. Jos käyttää siellä busseja, niin kuskilta voi ostaa myös Bonobus kortin (tarjeta de Bonobus), niitä on 12e ja 20e hintaisia ja useampikin henkilö voi mennä samalla kortilla.
Mukavaa ja antoisaa matkaa !
Kiitos Lanza-amigalle! Ihmettelen vain, miksi nimimerkki "äitimuori taas" antoi väärää tietoa.
Olemme viettäneet vuosittain lomia joko Puerto de la Cruzissa, Las Palmasissa tai Funchalissa. Viikon verran olemme olleet sekä Santa Cruz de la Palmalla että San Sebastianissa Comeralla. Nyt ajattelimme kahden viikon lomalla katsastaa Lanzaroten ja Fuerteventuran.
Kun palaamme, kerron vaikutelmiani näistä karuimmista saarista.