Tammikuussa viikko samuilla, mitä tehdä?
Mitä tehdä samuilla?
11
813
Vastaukset
- luiuw1212
7 iltaa 7 eri tyttöä
- 1time
Tyttö lähtee jo suomesta mukaan niin se asia on jo hoidossa! Mutta mitäs muuta siellä tekisi? Onko samuilla kenties jotain erityisen hienoa maisemaa tai erityisen hyvää ruokapaikkaa missä on hyvä käydä kun sinne suunnalle menee? Ja minne kannattaa ensinmäisenä suunnata skootterilla? Jos joku samuilla käynyt viitsisi kertoa mikä oli samuin parasta antia (poislukien seuralaiset)? Kiitos!
- zetzet
Tyttö lähtee mukaan, huhhuh...
Sulla on siis b-luokan matka.
Pysy kotona...
- 10 vuotta sitten
Itsellä ei ihan tuoretta tietoa aiheesta (10 vuotta sitten käynyt Samuilla) mutta itse saarella nyt ei mitään ihmeempiä nähtävyyksiä ole ellei sitten halua Buddhan patsasta käydä katsomassa tai uimassa pienehkön vesiputouksen juurella.
Merellä lähinnä sitä nähtävää, Samuin lähettyvillä lukuisista saarista koostuva luonnonsuojelualue mihin voi lähteä maisemia katselemaan ja snorklaamaan/sukeltamaan veneellä.
Skootterilla saaren kiertää muutamassa tunnissa, saaren sisämaassakaan ei kauheasti tieverkostoa ole tarjolla.
Muuten kannattaa lähinnä keskittyä rantaelämään...
PS. Lentokenttä oli ainakin 10 vuotta sitten hienoimpia missä koskaan käynyt. "Terminaalirakennukset" olivat bambuista rakennettuja katoksia eikä kentällä ollut silloin mitään varsinaisia sisätiloja. - samuin fanit
viikossa ei nyt paljo muuta ehdi tehdä kuin auringon ottoa,vedessä leikkiä ja syöpötellä ja juopotella,illalla kävellä kartsalla ja katella toisia lomailijoita ja ostella matkamuistoja/tuliaisia,ei siellä ole mitään sellaista nähtävää,että kantsis niihin aikaa kuluttaa. Samui on ihana rentoutumis paikka,samoihin aikoihin ollaan me kans siellä.hyvää lomaa!!
- goahead
ota eka botski koh phanganille, 15-30minuuttia ja n 100-250bahtia riippuen laivasta. ole siellä koko viikko ja tee samoja asioita mitä samuilla mutta paljon halvemmalla ja paljon kauniimmassa ja puhtaammassa ympäristössä, varsinkin vesi paljon kirkkaampaa ja puhtaampaa. ei myöskään niin paljon sitä ilotyttöbisnestä mitä samui nykyään täynnä.
http://www.kohsamui.com/
Tuon linkin alta löytyy huimasti tietoa ja paikkoja, ja kyllä paikallisiltakin uskaltaa kysyä. Kysyimme paikallisesta taksikuskilta että mitä täällä pitäisi nähdä ja hän sanoi että kierretään koko saari ja sen nähtävyydet. n.9h reissu. Plus muina paivinä eläinpuistoissa, norsuratsastuksessa ja saarikierros lähisaarille.- Jippe.
Käy juttelemassa saarella asuvien suomalaisten kanssa. Auttavat varmasti keksimään tekemistä Samuilla.
Vesa ja Tatu pitävät ravintolaa Chaweng beachilla.
www.facebook.com/WalkaboutBarAndGrill - amaran
Nauti lomasta. Päätä että et tee yhtään mitään! Kuuntele meren kohinaa, lue hyvä kirja tai pari, pidä hyvää huolta tytöstäsi. Anna hänelle aikaa ja vaikka itse tehty hieronta.
Tuuleta ajatuksesi, syö hyvin, vedä kunnon känni tyttökaverisi kanssa. Sytytä kynttilä (ja hyttyssavu) suomessa olevien kavereidesi muistolle. Nauti kookospalmujen kuiskeesta lämpimässä tuulessa.
Jätä kello huoneeseen ja sulje kännykkä.
Älä katso TV:tä.
Leikkaa kyntesi ja anna ajan kulua! - SamuiRules
Kokeile laitesukellusta tai snorklausta. Saarella toimii suomalainen sukelluskeskus Live & Let Dive.
http://www.liveandletdive.fi/index2.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1034250
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.793493Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,763108SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.822566Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52376Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2112192Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302101- 41890
- 95878
- 52796