Voiko kompressoria jotenkin elvyttää?, Kun laitan virrat päälle kompura pörisee 30 sekuntia ja sitten ylikuumentumissuoja laukeaa. pakastin on ollut käyttämättä viime talven. Onko se entinen?
Pakastimen kompressori jumissa.
9
4664
Vastaukset
- Tim
Kompressorin käynnistysrele on jumissa ja jättää apukäämin koko ajan päälle ja siitä seuraa lämpöreleen laukaisu.
Toki tuon releen voi kätevä ti-mies ohittaa testin ajaksi ja testata kompressorin ilman relettä.
Testiä tuskin jokaisen takapihan Taunon kannattaa yrittää vaan antaa homma ammattimiehelle. - Jore
Osta uusi, säästät hermoja ja sähköä. Valitettavasti kylmälaitteet eivät kai tykkää olla pitkään työttöminä, aika vaikea yhtälö monelle mökkilaitteelle yms.
- öö...
alle vuoden vanha, mutta sai talvenaikana pakkasta.
- voimassa
öö... kirjoitti:
alle vuoden vanha, mutta sai talvenaikana pakkasta.
Ei muuta kun huoltomies paikalle, kun on vielä takuuta jäljellä.
- jaakob52
Tuttu homma tuo tarttuminen. Olen tosiaan jonkunkerran törmännyt kompressoorin jumiin. Olen saannut koneen taas jähdyttämään siten, että pajavasaralla annan kompuralle kunnon täräyksen. Kun lähtee käyntiin toimii moitteetta, Onnea yritykselle :-)
- Vanha juttu
Kuka näitä vanhoja juttuja nostaa esille? Kysymys oli vuodelta 2004, joten tuskin on takuutakaan enää..
- Nyblääjä
Vanha juttu kirjoitti:
Kuka näitä vanhoja juttuja nostaa esille? Kysymys oli vuodelta 2004, joten tuskin on takuutakaan enää..
Joillakin on näköjään tuota aikaa. Todellakin ylimääräistä aikaa. Viitseliäisyydestä tiedähäntä, mutta ainakin pientä kiusantekoa kun ei tota päivämäärää ensimmäiseksi tule katsoneeksi.
- Toinen nimimerkki
Minun kompressorissani on sulkunapamoottori, jossa on kaksi kuparirengasta käynnistyskäämeinä. Ei niitä millään kytkimellä kytketä yhtään minnekään.
Jos lämpörele laukoo, niin sitten ovat laakerit tulleen tiensä päähän. Käytännössä korjaamaton paikka.- 18+19
Siis pakastimen/jääkaapin kompressorissa?
Eikö noissa ole kyljessä kolmenapainen liitin, kolmas napa apukäämille PTC-vastus-nappi-käynnistimen kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2113354Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921429
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461364Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601296Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231049Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882