Täytin tässä taannoin 50v. ja aloin miettimään elämääni ja mitä haluan elämältäni. Mulla on alkoholistiperheen tausta ja siksi minulla on aina ollut huono itsetunto ja olen aina tuntenut itseni huonomaksi , kun olen koko ikäni saanut kuunnella sitä muuilta ihmisiltä. päätin, että en enää halua kuunnella tollaista käytössä ja kun aloin puolustamaan itseäni ja sanoin, että en enää hyväksy huonoa kohtelua, niin alkoi sitten panettelu ja haukuttiin, että mulla ei oo kaikki kotona.
Olen päättänyt, että ne ns. ystävät jotka jatkavat samaa rataa, niin jätän ne omaan arvoonsa ja etsin uusia ystäviä jotka kohtelevat minua hyvin.
Tuntuu hyvältä, kun olen alkanut puolustamaan itseäni ja vetänyt rajat mitä törkeyksiä minulle saa heittää. Jotkut ystävistä ovat sanoneet, että se on vaan huumoria, mutta kun tarkemmin ajattelen niin se on sellaista piilokeljuilua.
ajatuksia
4
162
Vastaukset
Puolustelu juuri mielletään heikoksi itsetunnoksi. Minulla oli pitkään tapana selitellä juurta jaksain ajatuksiani ja olin aina jotenkin altavastaajana ja puolustusasemissa. Minulle sen aiheutti dominoiva siippa. Nykyään en paljon puolustele. Sanon "anteeksi" jos huomaan olleeni väärässä. Sanon "suu tukkoon" jos minua haukutaan.Jotkut mielipiteet jätän omaan arvoonsa.Ystäväpiirin vaihtaminen ei kokemukseni mukaan auta.Ihmiset löytävät aina heikot kohtasi.Pitää muuttaa asenteita. Hyvä neuvo on tämä:Älä ota itseäsi niin kirotun vakavasti." Mulla on ainakin usein huonoja päiviä,niinkuin muillakin ja siihen on kaikilla oikeus.Olen opetellut sanomaan sen ääneen, kun joku pottuilee.
Siitä vaan, sinulla on oikeus tulkita mikä mielestäsi on huumoria, mikä ei. Ja jos joidenkin huumori on mielestäsi loukkaavaa, parempia kavereita varmasti löytyy jos nuo eivät halua omaa käytöstään korjata.
Huumorin varjolla esitetty ilkeys on kaikkein loukkaavinta! Hiiteen sellaiset kaverit.
Hyvä sinä jatka samaan malliin!!! Ole ylpeä itsestäsi täysillä!! Sitä piilo v....a ei tarvi sietää. Huumorin varjolla joskus myös mitätöidään toisen mielipide ,sitäkään ei tarvi hyväksyy. Mut huumori oikein käytettynä on elämän suola.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie943432Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23332Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut832257Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392078Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt291843HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101834Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401595