Täytin tässä taannoin 50v. ja aloin miettimään elämääni ja mitä haluan elämältäni. Mulla on alkoholistiperheen tausta ja siksi minulla on aina ollut huono itsetunto ja olen aina tuntenut itseni huonomaksi , kun olen koko ikäni saanut kuunnella sitä muuilta ihmisiltä. päätin, että en enää halua kuunnella tollaista käytössä ja kun aloin puolustamaan itseäni ja sanoin, että en enää hyväksy huonoa kohtelua, niin alkoi sitten panettelu ja haukuttiin, että mulla ei oo kaikki kotona.
Olen päättänyt, että ne ns. ystävät jotka jatkavat samaa rataa, niin jätän ne omaan arvoonsa ja etsin uusia ystäviä jotka kohtelevat minua hyvin.
Tuntuu hyvältä, kun olen alkanut puolustamaan itseäni ja vetänyt rajat mitä törkeyksiä minulle saa heittää. Jotkut ystävistä ovat sanoneet, että se on vaan huumoria, mutta kun tarkemmin ajattelen niin se on sellaista piilokeljuilua.
ajatuksia
4
144
Vastaukset
Puolustelu juuri mielletään heikoksi itsetunnoksi. Minulla oli pitkään tapana selitellä juurta jaksain ajatuksiani ja olin aina jotenkin altavastaajana ja puolustusasemissa. Minulle sen aiheutti dominoiva siippa. Nykyään en paljon puolustele. Sanon "anteeksi" jos huomaan olleeni väärässä. Sanon "suu tukkoon" jos minua haukutaan.Jotkut mielipiteet jätän omaan arvoonsa.Ystäväpiirin vaihtaminen ei kokemukseni mukaan auta.Ihmiset löytävät aina heikot kohtasi.Pitää muuttaa asenteita. Hyvä neuvo on tämä:Älä ota itseäsi niin kirotun vakavasti." Mulla on ainakin usein huonoja päiviä,niinkuin muillakin ja siihen on kaikilla oikeus.Olen opetellut sanomaan sen ääneen, kun joku pottuilee.
Siitä vaan, sinulla on oikeus tulkita mikä mielestäsi on huumoria, mikä ei. Ja jos joidenkin huumori on mielestäsi loukkaavaa, parempia kavereita varmasti löytyy jos nuo eivät halua omaa käytöstään korjata.
Huumorin varjolla esitetty ilkeys on kaikkein loukkaavinta! Hiiteen sellaiset kaverit.
Hyvä sinä jatka samaan malliin!!! Ole ylpeä itsestäsi täysillä!! Sitä piilo v....a ei tarvi sietää. Huumorin varjolla joskus myös mitätöidään toisen mielipide ,sitäkään ei tarvi hyväksyy. Mut huumori oikein käytettynä on elämän suola.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370