Lontoon reissu suunnitteilla

London-2012

Heip! Olisi tarkoitus lähteä keväällä Lontooseen ja tuntuu että tarvittais vähän apua kun aletaan tätä reissua nyt suunnittella.
Ensinnäkin tarkoitus olisi olla n.5 vrk siellä, ja yhtenä päivänä tahtoisimme suunnata Stonehengelle, tehdäänkö Lontoosta sinne päiväreissuja, ja kuinkakohan kalliita sellaiset reissut olisivat?
Millä lentoyhtiöllä olisi suht.koht halvat lennot Lontooseen? Entäpä hotellit, onnistuuko ihan jostain hotels.comista löytämään kohtuullisia hotelleja keskustasta? Ikinä emme ole erikseen lentoa ja hotellia varanneet, vaan aina ns. pakettimatkoilla olemme olleet.
Mitkä ovat Lontoossa sellaiset must-see jutut? Olisi kiva kuulla toisten kommentteja ja apuja yms, mitä pitäisi ottaa huomioon matkan suunnittelussa :) Ja tiedän että kun selaisi kauemmas näitä keskusteluketjuja, niin varmasti löytyisi jotain vanhempia kokemuksia, mutta kaipaisimme nyt tuoreempia juttuja! Varsinkin tuosta Stonehengestä :)
Kiitos jo etukäteen!

4

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelbag

      Googlaa niin loydat info Stonehedge matkoihin.
      Easyjet lopetti lennot Helsingista Lontooseen valitettavasti, yrita norwegian.com sivuilta, tai katso cheapflight internetista.
      Mene Tripadvisor.com sivuille, ja etsi sielta TRAVEL FORUM, United Kingdom, ja loydat paljon tietoja eri hotelleista, ja hinta tasosta. Lontoo on kallis kaupunki, muista vain se.

      Mielestani kannattaisi varata edullinen hotelli aivan keskustasta, josta helppo kayda eri turistikohteissa, kuten museot, teatterit, ostoskeskukset, nahtavyyksista on paljon, Madame Tussaudista alkaen Planetariumiin asti.
      Myos eri torimarkkinat on kivoja kayda, ja tehda loytoja vaatteista alkaen, kuten Camden Market, Portobello Road.
      Ruokailin voi hoitaa syomalla pubissa, jossa suhkoht halpa ja hyva laatuinen ruoka.
      Hyvaa matkansuunnittelua !

    • Taquo

      Travellodge Southwark on kohtuuhintainen, hyvätasoinen hotelli keskustassa. Kävelymatkan päässä London Eyelta ja Parlamenttitalolta. Lähin metroasema noin 200m päässä.

    • J River

      Itse olen jo matkan Lontooseen kevääksi 2012 varannut ja sinne toistamiseen lähdössä. Yleensä hintahaarukan saa vertaa.fi sivuilta ja sieltä saa poimituksi matkanjärjestäjän, jonka omille sivuille voi mennä. Suosin suoria lentoja, lentokentillä norkoileminen jatkolentoja odotellen on tylsyyden huippu. Lentojen hintoja tsekkailen myös lentoyhtiöiden omilta sivuilta ettei tule maksettua liikaa. Hotellin tasoja tutkin Tripadvisor.com lukien reviews arvosteluja. Pitää muistaa, että 15% ihmisistä ei ole mihinkään tyytyväisiä. Myös Booking.com ja Hotels.com ovat hyviä tsekkaukseen.
      4-5 päivän oleskelussa on hyvä olla keskustassa, jolloin kohteet ovat vaivattomasti saavutettavissa. Jos hotellissa aamupala ei kuulu hintaan, raakkaan sen listalta.
      Kivempi lähteä kaupungille hieman tankattuna, kohteita löytyy pilvin pimein. Kyllä
      hotellin tähtiluokitus antaa pientä osviittaa tasosta, ei sitä kannata jättää huomioimatta. Suomalainen ei valita, jos on saanut huonon huoneen, toisin kuin saksalainen tai ruotsalainen...

    • aloittaja-london

      Heippa! ja kiitos teille vastanneille.

      Olikin yllättävän helppoa varata hotelli ja lennot erikseen! Varasimme lennot Norwegianilta Helsinki -Gatwick, ja lennot tuli alle 200€ yhteensä kolmelta henkilöltä meno-paluu. Hotellimme on Peckham Lodge(sijainti oli hyvä), josta varasimme triple roomin, (aamiainen kuuluu hintaan) joka taasen kustantaa n.380€ yhteensä kolmelta henkilöltä.Me ollaan niin karaistuneita että selvitään vaikkei hotellin taso olisikaan mikään huippu hyvä! Ollaan siis 5pv toukokuussa. Mun mielestä ihan soppeli hinta kun alle 600€ jakaa kolmen henkilön kesken :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      134
      7358
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      421
      7012
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3563
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      135
      3177
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2724
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      45
      2280
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1783
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe