Minusta se oli valtavan intensiivinen elokuva siitä, miten joku lääkäri laittaa kaiken peliin, jopa oman elämänsä, jotta ihmisille taattaisiin oikeus eutanasiaan.
Mutta eihän se amerikkalaisille sopinut. Sotatoimet ulkomailla ja kuolemantuomiot ovat ookoo, mutta ei eutanasia.
Hän sai vankeustuomion, kuolemantuomio on voimassa monissa osavaltioissa ja USA jatkaa sotatoimiaan milloin missäkin tappaen myös siviilejä.
Sellaiset sanat kuin kaksinaismoraali ja tekopyhyys tulevat väistämättä mieleen.
Mutta eihän se amerikkalaisille sopinut. Sotatoimet ulkomailla ja kuolemantuomiot ovat ookoo, mutta ei eutanasia.
Hän sai vankeustuomion, kuolemantuomio on voimassa monissa osavaltioissa ja USA jatkaa sotatoimiaan milloin missäkin tappaen myös siviilejä.
Sellaiset sanat kuin kaksinaismoraali ja tekopyhyys tulevat väistämättä mieleen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko sinulla lainkaan elämää? Laskeskelin et floodaat avauksia ihan liikaa.
Tietty moodi kokoajan pällä.
Rauhotu ennenkuin joudut jäähylle. Huolehtisit avaamistasi sivuista, ei tämä enää kiinnosta kun rieht täällä kuin heinntekotalkoissa.
Kummallista, että et ole nukkumassa. Voisit muuten harjoitella tuota kirjoittamista. Aika lailla kirjoitusvirheitä.
Minulla on elämä. Enhän täällä muuten kirjoittaisi. Olen katsonut televisiota, tehnyt lihasoppaa, soittanut kahdelle ystävälle ja kirjoittanut pari runoa. Haluatko lukea?
rakkaus voi olla tunne
mutta se voi olla myös enemmän
jotain, joka on tunnetta suurempaa
käsi, joka koskettaa
yhteinen nauru
yhteinen muisto
tai sen sietämistä, että joutuu kuuntelemaan sen saman saatanan vitsin tuhannen kerran
-----
ei maailmasta ilot lopu
murheet loppuu aikanaan
----
meinasin mennä piialle yöksi
mutta se oli kranttu
piruja mulle ovesta syöksi
ja väitti et olen tonttu
Niin vielä se sinulle multinikki, että miksi sinä täällä päivystät koko ajan minua haukkumassa? Eikö sinulla ole muuta tarkoitusta elämällesi? Yritä nyt edes joku parisuhde kehittää.
Noista floodaamisista saat ihan itseäsi syyttää, kun sinulla ei ole edes kanttia rekkautua. Huutelet puskista minkä ehdit. Kirjoitatko jostain kiinalaisproxyista? Sieltähän ne varmimmat saa.
Itse asiassa ymmärrän kyllä että eutanasiakielto on tiukka juuri tuollaisessa yhteisössä missä väkivallalle annetaan herkästi rooli ongelmien ratkaisussa. Väärinkäytön vaara on liian ilmeinen.
Ymmärrät siis sen, että eutanasiaa ei sallita, mutta kuolemantuomio sallitaan.