Tasaverot, tasakorotukset

Tämä on tietysti ihan hölmöä, mutta kun yöllä tuli mieleen,niin..

Kun Suomeen ollaan puuhaamassa tuota tasverotusta, niin eikös se olisi oikein, että myös liksat ja miksei myös eläkkeet nousisivat tasan.
Se tarkottaisi, että jos esimerkiksi hoitaja saa 100€ lisää kuussa, niin myös lääkäri saisi vain 100€ lisää, eikä 400€, niin kuin prosenttikorotus tekisi.
Samoin tietysti tapahtuisi myös tuolla teollisuudessa vaikkapa sorvarin ja yli-insinöörin suhteen.
Taitavat olla kuitenkin vain noita juttuja, joista sanotaan, " älä unta nää".
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ainahan unta voi nähdä ja unelmoida paremmasta.

"U n e l m o i k u n n e s e l ä m ä s i o n u n e l m a" !

Äänestä

niinpäin, että hoitsu saa 1000 euroa lisää, lääkäriltä sama vähennetään. Vastais enemmän työmäärää ja vastuuta.

Äänestä

Sitä saa mitä tilaa!

Joko opit sen sä nyt!

Äänestä

Jopelilla erittäin hyvä ajatus, mitä tehtäs asian eteen ?
Koko kansan pitäs nousta parrikaadeille, meidän pitää alkaa vaatia oikeutta, eimuuta kuin miljonääreillekin VAIN sama korotus kuin muulle kansalle, sitten olisimme tyytyväisiä,
EI missääntapauksessa enään prosentti korotuksia, se kasvattaa eninen eriarvoisuutta.

Äänestä

Niinkauan kun ihmiset tyhmyyksissään äänestää kokoomusta ei ikinä tule muutosta oikeudenmukaisempaan suuntaan, ei voi kuin ihmetellä miksi yleensäkki kukaan äänestää kokoomusta, onhan meillä tavalliselle kansalle sopivia puolueita jotka ajaa tavallisen kansan etua tai ainaki yrittää.
JOS ihmiset viisastus, eikä kukaan tavallinen eli köyhäkansanosa äänestä kokoomusta niin kokoomuksesta tulis kirpun kokonen puolue, vain 1% mijonääreistä äänestäs kokoomusta eli omaa puoluettaan, MIKSI ihmeessä köyhäkansa äänestää kokoomusta ??????? onko ihmiset noin tyhmiä että luulevat saavansa etua äänestämäällä kokoomusta, hah avatkaa silmänne hyvät ihmiset ei köyhästä koskaan tule miljonääriä, köyhää miljonäärit riistää surutta, tuntematta huonoa omaa tuntoa, lähinnä kokoomus nauraa partaansa ku kansa kiemurtelee ja n u o l e s k e l e e miljonäärejä HA HAH,
avatkaa silmänne EI kokoomukselle seuraavissa vaaleissa.

Äänestä

Eikös nuo palkankorotukset ole ammattijärjestöjen ja työnantajien väliä neuvotteluja ei niitä valtiovallan taholta millään tavalla käsitellä.
Joskus vuosikymmeniä sitten joku presidentti oliko vallan Kekkonen puuttui lakkoiluun ja määräsi aikarajan ja lakko loppuu silloin, ja niinhän se sitten päättyi.
Äänestäminen ja palkkakehitys ei kyllä millään tavalla edes liity toisiinsa.
Olisi jotain järkeä että otatte ammattijärjestöihin yhteyden sehän
on vain puhelinsoiton päässä.
Asioista pitää puhua, mutta hiukan perusteita ja tietoa ei kai kukaan kiellä hankkimasta.

Äänestä
Aloittaja

*Kukkahame* on todella oikeassa. Ei palkankorotukset ole puolueista kiinni, vaan asenteista menneiltä ajoilta, jolloin progressiivinen verotus korjasi nuo erisuuret korotukset. Nyt kun progressiivisuus on poistettu verotuksesta lähes kokonaan, tuota prosenttikorotusta ei oikeastaan saisi enää käyttää, koska se kasvattaa tuloeroja.
Siinä mielessä valtiovalta saisi tulla mukaan, että tekisivät siitä lain, mutta tuskin mikään puolue sitä saa aikaiseksi. sillä johdossa on joka puolueessa isopalkkaiset ihmiset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j.pellervoinen kirjoitti:

Tämä on tietysti ihan hölmöä, mutta kun yöllä tuli mieleen,niin..

Kun Suomeen ollaan puuhaamassa tuota tasverotusta, niin eikös se olisi oikein, että myös liksat ja miksei myös eläkkeet nousisivat tasan.
Se tarkottaisi, että jos esimerkiksi hoitaja saa 100€ lisää kuussa, niin myös lääkäri saisi vain 100€ lisää, eikä 400€, niin kuin prosenttikorotus tekisi.
Samoin tietysti tapahtuisi myös tuolla teollisuudessa vaikkapa sorvarin ja yli-insinöörin suhteen.
Taitavat olla kuitenkin vain noita juttuja, joista sanotaan, " älä unta nää".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu