Tasaverot, tasakorotukset

Tämä on tietysti ihan hölmöä, mutta kun yöllä tuli mieleen,niin..

Kun Suomeen ollaan puuhaamassa tuota tasverotusta, niin eikös se olisi oikein, että myös liksat ja miksei myös eläkkeet nousisivat tasan.
Se tarkottaisi, että jos esimerkiksi hoitaja saa 100€ lisää kuussa, niin myös lääkäri saisi vain 100€ lisää, eikä 400€, niin kuin prosenttikorotus tekisi.
Samoin tietysti tapahtuisi myös tuolla teollisuudessa vaikkapa sorvarin ja yli-insinöörin suhteen.
Taitavat olla kuitenkin vain noita juttuja, joista sanotaan, " älä unta nää".

7

109

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma mia

      Ainahan unta voi nähdä ja unelmoida paremmasta.

      "U n e l m o i k u n n e s e l ä m ä s i o n u n e l m a" !

    • miten olis

      niinpäin, että hoitsu saa 1000 euroa lisää, lääkäriltä sama vähennetään. Vastais enemmän työmäärää ja vastuuta.

    • kaiken pilaa

      Sitä saa mitä tilaa!

      Joko opit sen sä nyt!

    • jotain pitää tehdä

      Jopelilla erittäin hyvä ajatus, mitä tehtäs asian eteen ?
      Koko kansan pitäs nousta parrikaadeille, meidän pitää alkaa vaatia oikeutta, eimuuta kuin miljonääreillekin VAIN sama korotus kuin muulle kansalle, sitten olisimme tyytyväisiä,
      EI missääntapauksessa enään prosentti korotuksia, se kasvattaa eninen eriarvoisuutta.

    • ............

      Niinkauan kun ihmiset tyhmyyksissään äänestää kokoomusta ei ikinä tule muutosta oikeudenmukaisempaan suuntaan, ei voi kuin ihmetellä miksi yleensäkki kukaan äänestää kokoomusta, onhan meillä tavalliselle kansalle sopivia puolueita jotka ajaa tavallisen kansan etua tai ainaki yrittää.
      JOS ihmiset viisastus, eikä kukaan tavallinen eli köyhäkansanosa äänestä kokoomusta niin kokoomuksesta tulis kirpun kokonen puolue, vain 1% mijonääreistä äänestäs kokoomusta eli omaa puoluettaan, MIKSI ihmeessä köyhäkansa äänestää kokoomusta ??????? onko ihmiset noin tyhmiä että luulevat saavansa etua äänestämäällä kokoomusta, hah avatkaa silmänne hyvät ihmiset ei köyhästä koskaan tule miljonääriä, köyhää miljonäärit riistää surutta, tuntematta huonoa omaa tuntoa, lähinnä kokoomus nauraa partaansa ku kansa kiemurtelee ja n u o l e s k e l e e miljonäärejä HA HAH,
      avatkaa silmänne EI kokoomukselle seuraavissa vaaleissa.

    • *Kukkahame*

      Eikös nuo palkankorotukset ole ammattijärjestöjen ja työnantajien väliä neuvotteluja ei niitä valtiovallan taholta millään tavalla käsitellä.
      Joskus vuosikymmeniä sitten joku presidentti oliko vallan Kekkonen puuttui lakkoiluun ja määräsi aikarajan ja lakko loppuu silloin, ja niinhän se sitten päättyi.
      Äänestäminen ja palkkakehitys ei kyllä millään tavalla edes liity toisiinsa.
      Olisi jotain järkeä että otatte ammattijärjestöihin yhteyden sehän
      on vain puhelinsoiton päässä.
      Asioista pitää puhua, mutta hiukan perusteita ja tietoa ei kai kukaan kiellä hankkimasta.

    • *Kukkahame* on todella oikeassa. Ei palkankorotukset ole puolueista kiinni, vaan asenteista menneiltä ajoilta, jolloin progressiivinen verotus korjasi nuo erisuuret korotukset. Nyt kun progressiivisuus on poistettu verotuksesta lähes kokonaan, tuota prosenttikorotusta ei oikeastaan saisi enää käyttää, koska se kasvattaa tuloeroja.
      Siinä mielessä valtiovalta saisi tulla mukaan, että tekisivät siitä lain, mutta tuskin mikään puolue sitä saa aikaiseksi. sillä johdossa on joka puolueessa isopalkkaiset ihmiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe