parhaat vinkit eroahdistukseen?

eli antakaa vinkkejä, joita voi kokeilla ennen sitruuna-, pippuri- tms. pantaa! miten koiraa voi "kouluttaa olemaan ei-eroahdistunut. päivärytmini on epäsäännöllinen. auttakaa!!!
6677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

omalla koirallani on eroahdistus ja siihen hankin sellasen haihduttimen ja se on tiódellakin auttanut, enään ei jää haukkumaan kun lähden, kysy sitä eläin kaupasta tai lääkäåriltä, suosittelen

Äänestä
  • Ollaan aina jätetty radio päälle ja pimeällä valot, jotta on samanlaista kun isäntäväki on kotona. Kannattaa myös ennen lähtöä esim. antaa ruoka tai joku herkku koiralle. Yleensä jos koira ei huomaa lähtöä, on se paljon rauhallisempi.

    Äänestä

Ei ne oo niin kauheita miltä ne kuulostaa! Naapurin koiralle ei ainakaan tehonnu sitruuna ja nyt sillä on pippuri eikä sekään tehoo. Innostuu vaan lisää! Toki tiedän paljon koirii et on lopettanu haukkumisen noilla pannoilla mutta eivät sitten hauku juuri lainkaan vaikka yrittäis koiraa leikittää!
Tsemaa! Ne niin pahoi oo...

Äänestä

Meidän koiran kohdalla auttoi vain aika. Eli ensimmäisen elinvuotensa koira poti eroahdistusta. Haukkui yksin ollessaan ja tuhosi sohvakaluston, asunnon muovilattiat sekä kaikkea muuta mahdollista pientä asiaa. Nyt koira on 2.5 vuotias, ja töihin lähtiessämme menee pöydän alle nukkumaan ja kotiin tullessamme kömpii sieltä pois.Mikään keino ei tuolloin tepsinyt ahdistukseen, mutta pikkuhiljaa koira rauhoittui. tosin aina ei käy näin hyvin.

Äänestä

ootko koskaan miettinyt mistä toi eroahdistus voi johtua? Jos koira pitää itteensä johtajana ja sua sen laumaan kuuluvana jäsenenä josta täytyy pitää huolta mahdollisimman paljon, niin tilanne sun poistuessa kotoa vastaa vähän sitä kun sun oma 5-vuotias lapsi lähtis ovesta ulos ja jättäis sut asuntoon. Eroahdistusta vois alkaa korjaamaan silleen että sais mahdollisesti päälaellaan olevan johtajuussuhteen käännettyä toisin päin. Tuolla oli aiemminkin mainittu sellasesta kirjasta ku "Kuuntelen koiraani - Jan Fennell", ja siinä on ainaski kerrottu tosi hyvin just näistä jutuista. Tepsi mulle 100%!

Sitten toinen juttu on kanssa että jos se haukkuu ohikulkijoita ja kämppään kuuluvia ääniä, niin voi tehdä aina lähtiessään silleen et laittaa verhot kiinni, ja ikkunat kiinni, ja sit jättää stereoista radion ihan hiljaselle päälle. Vähän valoa kämppään jne. et sil koiral ois rauhallinen ympäristö olla.

Toivottavasti näistä on apua!

Äänestä

Jokainen tapaus on tietysti erilainen, mutta joskus tuo 'eroahdistus' on enemmänkin tylsistymistä. Eli jos mahdollista kannattaa ainakin kokeilla auttaisiko asiaa yhtään jos koiran leikittää ja lenkittää väsyksiin ennen kuin lähtee kotoa pois. Jotkus suosivat aktivointileluja, mutta niiden kanssa voi käydä niinkin että koira saa leikkivaihteen päälle ja yksinollessaan jatkaa sitten sohviin, kenkiin jne. kun menettää kiinnostuksen leluun.
Miten koira käyttäytyy 'eroahdistuessaan'? Haukkuu? Ulisee? Hajoittaa paikat? Onko eroa oletko poissa 5 minuuttia vai 8 tuntia?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


........ kirjoitti:

eli antakaa vinkkejä, joita voi kokeilla ennen sitruuna-, pippuri- tms. pantaa! miten koiraa voi "kouluttaa olemaan ei-eroahdistunut. päivärytmini on epäsäännöllinen. auttakaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu