Mikä terrikkä olis paras/ sopivin seurakoiraksi ?

hilu.harkitsevainen

Brasilianterrieri, russeli vai westie.
Siis pelkäksi seurakoiraksi sohvalle, ei metsästykseen mitenkään.

6

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vhjvhjhi

      Ei mikään. Kaikki terrierirodut ovat sen verran terveitä ja rakenteeltaan ketteriä, että jokainen tarvitsee paljon liikuntaa. Lisäksi ei tule unohtaa aktiviteetteja, sillä terrierit ovat olleet hyvin monen laisessa käytössä historiansa aikana. Miksi et hommaa vaikkapa englanninbulldoggia tai kiinanpalatsikoiraa, jotka ovat hyviä sohvaperunoita, koska eivät melkein edes pysty liikkumaan ?

    • Terrific!

      Älä missään nimessä hanki terrieriä sohvalle seurakoiraksi! Se koituu Teille molemmille tuskaksi. Terrierit ovat liikuntaa rakastavia ja aktiivisia koiria. Ei tule onnistumaan...Ihan ystävän neuvona :) Muita rotuja on onneksi monia, mistä voit valita.

    • laiskalle kissa

      No voin suositella Norwichiä se kyllä tykkää makoilla sohvalla mutta ensin täytyy kylläkin väsyttää se semmoisella parin tunnin metsälenkillä ja sen jälkeen kyllä kelpaa sohva.

    • koiran äiti

      Meillä on westie, jota voisi sanoa sohvakoiraksikin. Tottuu hyvin nopsaa perheen tapoihin :) Tosinlenkilläkäynnistä tykkää ja ainakin yksi parin tunnin lenkki pitää päivässä tehdä 2 - 3 puolen tunnin kävelyretkeä. Asumme kaupungissa, joten lenkit ovat minun käyttäminäni näyteikkunashoppailua ja miehen kanssa puistossa juoksentelua.

      Westie on hyvin sosiaalinen koira, joka haluaa olla aina mukana, kun jotain tapahtuu. Mököttää, jollei pääse kauppareissulle autoon mukaan. Katsoo yhdessä tv:tä ja murisee luonto-ohjelmien vaarallisille eläimille. Emme harrasta mitään varsinaisia "koirajuttuja", mutta pikku westietyttömme on meillä mukana joka paikassa aina kun se vain on mahdollista. Pomppii iloissaan ja heiluttaa porkkanahäntäänsä. Nukkuu sunnuntaisin omalla pikku sohvallaan puolillepäivin niin kuin teini-ikäisten kuuluukin :)

    • tgyryyryy

      Terriereiden kanssa ei tarvitse metsästää jos ei halua mutta muuta aktiviteettia tarvitsee kyllä runsaasti.

      Mutta löytyy terriereissä niitä sohvapotumpiakin eli rauhallisia kuten dandie, ja westiekin.

      Russelit on käyttökoiratyyppisiä eli virtaa piisaa ja brassikin on aktiivinen eli noista menisi westie parhaiten sinulla. Lenkit sekin silti kaipaa eli puolitoista tuntia per päivä(mikä on minusta perusvaatimus joka rodulle ja kolme kertaa ulos) ja viikonloppuisin enemmän touhua; aivojumppaa ja liikuntaa jms.

    • BigSister

      Mikään koira ei ole tarkoitettu sohvalle makaamaan!
      Jos et liiku yhtään,suosittelen pehmolelukoiraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe