Järkytyin käydessäni Suomalaisessa voittoatuottamatttomassa osuuskaupassa.Sixpack maksoi täällä edelleen n 7e,kun kilpailevan ulkomaalaisketjun tarjous on jo lähes puolet halvempi!Pellervolaisen osuuskunnan kilpaileva tarjous oluesta perustuu prosenttien laskuun ja heikompaan laatuun,silti hinta ei ole kilpailukykyinen.
Oluen hinta on yksi hyvä esimerkki Suomalaisten kauppojen hinnoittelusta,muutama pöhöttynyt keskusliike hallitsee markkinoita ja sanelee hinnat.
Oluen hinta on yksi hyvä esimerkki Suomalaisten kauppojen hinnoittelusta,muutama pöhöttynyt keskusliike hallitsee markkinoita ja sanelee hinnat.
Vastaukset 1
Vanhimmat
ilmeisesti tarkoitat lidlin juhannusviikon tarjousta grafenwalder-oluesta. litran hinta on 1.68e eli sixpackin määrälle laskettu hinta on 3.36e. minäkin nuukana maltan ostaa. mainittu grafenwalder-olut on hyvää sopivan kylmänä (lämpimänä maku hajoaa).
Huom! ei tuota olutta SILTIKÄÄN myydä alle kahden euron litrahintaan TAPPIOLLA. mutta kannattaa suomalaisesta sixpackista silti maksaa 7 euroa, jotta saadaan lisääntyneen kulutuksen vuoksi tulleet maksavauriot korjattua