eläke katto!! miksi kukaan ei ehdota sellaista varmasti vaikutta kansan talouteen paremmin kuin mikään muu.
eläkkeet
tuumailija 5
258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onhan sitä ehdotettu monestikin.
Mutta ei sillä hirveästi ole kansantalouteen merkitystä, koska niitä, jotka saavat todella korkean työeläkkeen on tosiasiassa aika vähän. Enemmänkin tuo on tasa-arvokysymys.
Ja mikäli esim isoilta johtajilta leikattaissin tulevaa eläkettä, niin yritykset ostaisivat heille vapaaehtoisen eläkkeen, joten se siitä tasa-arvosta. Nykyisiin eläkkeisiin taasen ei voitaisi mitenkään puuttua.
vain tulevia, se on niitä jotka alkaa vasta 20-30 vuoden kuluttua, leikataan ja on syytäkin sillä nykyään palkat on jo aloitusvaiheessa niinsuuret että tulee kovat eläkkeet, niistä on varaa leikatakin.