Mikä on tällä hetkellä paras emolevy silleen että miten iso Pentium 4 prossu siihen käy?
Tulevaisuutta ajatellen ostaisin semmosen nii sitte voi ostaa siihen niin ison prossun kun mahdollista jos nyt ostais vähän pienemmän.
Tulevaisuutta ajatellen ostaisin semmosen nii sitte voi ostaa siihen niin ison prossun kun mahdollista jos nyt ostais vähän pienemmän.
Vastaukset 4
Vanhimmat
riippuu tietty mitä haluu lankulta. MSI FISR 875PE on aika cool, käypi pescotit etc. Inteli kylläkin julkisti tänää uuden piirisarjan. Vaikee sanoo kylläkään montako nykyiseen 4xx kantaan sopivaa sirua ilmestyy viellä. Tuppaa ne lämmöt olemaan ongelmana.
Suosittelen ostamaan samantien niin ison ku rahalla saa tai on järkevää (3GHz nortwoodi) prescoteissa on liikaa hintaa ja voip lämmittää kerrostalon vesiboilerin hukkalämmöllä
Näyttää olevan aika suosittu. Ostin tuosta sen halpismallin (P4S800) ja mieli tekisin vaihtaa tuohon. Tuntuu olevan harmittavan hidas tämä emo. Tässä on SiS 648 piirisarja kun taas tuossa Deluxessa Intelin 865....... Ja molemmat tukee Prescotteja. Tosin Northwoodia suosittelisin.
Minä kasasin osista koneen ja laitoin prosessoriksi pentium 4. 2.8 presscott,Emolevy on Intel Rock lake D865Prll.Pelannut virheettömästi.Prosessorin jäähdyttimen kyllä vaihdoin toiseen alkuperäisen kovan äänen takia laitoin Zalman cnps 7000A-cu siinä voi portaattomasti säätää kierrokset ja on hiljaisempi kuin pentiumin oma prosessorin lämpö pyörii n 38-45 asteessa system 1-2 n 28-33 asteessa Celciusta.
ASUS P4C800 Deluxe
875P -piirisarjalla, SATA/PATA , GB-LAN, 5.1 DIG.Audio, DUAL CHANNEL tuki DDR400 muisteille.
Prossuksi käy P4 Northwood/Prescott 3.2 GHZ
Itselläni kyseinen lankku seuraavalla kokoonpanolla:
2.8 P4HTT Northwood
512 Kingston HyperX CL2
SAPPHIRE RADEON9800Pro
SEAGATE BARRAGUDA SATA 120GB
-köykäisesti kellotettuna, prossu, muistit ja näyttis. Vakaa ja suht nopean tuntuinen kokoonpano "Akkuna äXPiällä" höystettynä