Eli olen päälle parikymppinen nainen ja minun pitää muuttaa nykyisestä asunnostani koska vuokraisäntäni (asun siis yksityisellä) joutuu asunnon myymään ja irtisanoo vuokrasopimuksen tammikuussa 2012.
Tämä on ensimmäinen asuntoni ja olen ihan hukassa miten muutan? Minulla ei ole paljoakaan kavereita joilla olisi auto ja niillä joilla on on lapsia ja muuta mikseivät pääse/viitsi auttaa.
Olen sosiaaliaseman asiakas ja luulisin että sossusta pitäisi ainakin kaikenjärjen mukaan saada muuttoon apua lähinnä muuttokulut yms. Itselläni opiskelijana ei ole varaa heittää paria kolmea sataa euroa muuttoautoon ja muuttomiehiin. Aikaisemmin muuton hoidin itse mieheni kanssa. Olemme tosin nyt eronneet eikä hänestä saa apua.
Mitä minun pitäisi tehdä? Soittaa sossuun ja varata aikaa missä selvittäisin tilanteeni? Voiko sossu auttaa asunnon hankkimisessa? Ja varsinkin nyt kun muutto ei sinänsä johdu minusta vaan vuokraisännästä.
Kiitos!
Mistä muuttoapua
1
405
Vastaukset
- Voimeitäpoloisia
Sossu maksaa varattomalle jos muuttoon on hyvä syy. Esim työn tai opiskelun perässä muuttaminen. Myös tuo että asunto omista tekemisistä riippumatta lähtee alta, on varmasti riittävä syy.
Mutta ennenkaikkea kannattaa ehdottomasti kysyä ja varmistaa miten asiat toimivat sosiaalitoimistosta.
Tajusin juuri että olen säälittävä. En olisi kirjoittanut mitään jos aloittaja olisi ollut vaikka 30-vuotias mies -_-
Pienikin toivo olisi saada niin tulisin pillun perässä varmaan vaikka itse kantamaan ne tavarat. Joopajoo, lienee aika laittaa pornot päälle. Varaa aika sossuun ja tarkista asia niiltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2714999- 493621
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893494- 502669
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461843- 971640
- 181579
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971448- 711055
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441045