18KW Power Saver ?

Osui ebaysta silmiin halpa Kiinan vehje, jonka luvataan säästävän sähköenergiaa jopa 35 %.

18KW Power Saver Save Electricity Energy 35% Less Money

http://www.ebay.co.uk/itm/280638604252

Jäin ihmettelemään, mitä tuollainen vehje oikein tekee ja mitä se pitää sisällään. Ennen muuta on täysin epäselvää ainakin itselleni, onko siitä todella jotakin hyötyä vai kenties jopa haittaa. Kertokaapa tietävämmät.
691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuosta voi kyllä sanoa suoraan, että on jonkin sortin huijaus!

Jossain kohti mainoksessa sanottiin, että parantaa tehokerrointa, (eli vähentää loistehoa). Mutta ainakaan Suomessa yksityistalouksilta ei laskuteta loistehosta. Joten siltäkin osalta ei ole merkitystä. Eikä tuollaiseen rasiaan muutenkaan mahdu kovinkummaista loistehokondensaattoria.

Tuo vehje hyödyttää ainoastaan myyjää, ei ostajaa. Laitteessa korkeintaan on jonkinkokoinen kondensaattori verkon napojen välissä. Tuskinpa sieltä muuta löytyy.

Äänestä

"state of the art electrical technology" heh juuri sitä parin ledin kera.
Samaa luokkaa kuin takavuosina kaupitellut ydinsähkön "estäjät"...

Äänestä
  • Joo, eikä mahdu Suko-pistokkeeseen muodosta päätellen?!

    Äänestä

  • PL504 kirjoitti:

    Joo, eikä mahdu Suko-pistokkeeseen muodosta päätellen?!

    Heh. Tosiaan on noin. Sopii vain maadoittamattomiin rasioihin. Lisäksi kuvasta päätellen tapit ovat pinnoittamatonta messinkiä, joka voi hapettua helposti. Kai niissä tapeissa pitäisi olla tyvessä vielä vähän eristettäkin, jotta ei rasiaan asentaessa tai poistaessa olisi sähköiskun vaaraa.

    Äänestä

Ei kai tuollaista kukaan muutenkaan uskalla minkäänlaiseen pistorasiaan laittaa?

Äänestä
  • Sulake voi tietysti hoitaa asian, mutta sekään ei auta, jos koko härveli on jo ehtinyt syttyä liekkeihin.

    Yllättävän pajon noita on myynyt linkin myyjäkin. Lisäksi ilmeisesti Buyincoins on suoraan sivuiltaan myynyt vielä epälukuisan määrän vähän alemmalla hinnalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wh kirjoitti:

Osui ebaysta silmiin halpa Kiinan vehje, jonka luvataan säästävän sähköenergiaa jopa 35 %.

18KW Power Saver Save Electricity Energy 35% Less Money

http://www.ebay.co.uk/itm/280638604252

Jäin ihmettelemään, mitä tuollainen vehje oikein tekee ja mitä se pitää sisällään. Ennen muuta on täysin epäselvää ainakin itselleni, onko siitä todella jotakin hyötyä vai kenties jopa haittaa. Kertokaapa tietävämmät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu