Joko Saloon on avattu uusi kirppis entiseen TL-tukun tiloihin?
Jos niin miten se on auki?
Entä siirtyikö vanha TL-tukku jonnekkin uusiin tiloihin,jos niin minne?
Kirppis
14
842
Vastaukset
- pökökökö
uusi kirppis avataan 19.11
- Kirppukissa.
Toivotaan onnea ja menestystä Aarresaari-kirppariyrittäjille ! Hyvä saada kirppareita lisää. Laittakaa myyjät tavaroihinne normaalihinta, ei liikaa. Siten me vähävaraisetkin voimme käydä siellä ostoksilla.
Siisteys ja iloinen palvelu tuo myös lisää ostajia ja myyjiä. Ja ehkäpä yrittäjät keksitte jotain toisista kirppareista poikkeavaa ohjelmaa sinne. Kirppukissa. kirjoitti:
Toivotaan onnea ja menestystä Aarresaari-kirppariyrittäjille ! Hyvä saada kirppareita lisää. Laittakaa myyjät tavaroihinne normaalihinta, ei liikaa. Siten me vähävaraisetkin voimme käydä siellä ostoksilla.
Siisteys ja iloinen palvelu tuo myös lisää ostajia ja myyjiä. Ja ehkäpä yrittäjät keksitte jotain toisista kirppareista poikkeavaa ohjelmaa sinne.Mikähänh mahtaa olla usein kuultu kirppishinta ? Ihailin Aaarresaaressa 50-luvun Arabian kannuja, jotka olivat aivan kuin uusia. Paikalle tuli kaksi asiantuntevaa rouvaa, jotka tokaisi, että "HERRAJESTAS, JOHAN ON KIRPPUTORIHINNAT" !
Hinta oli hyvinkin kohtuullinen tavaroiden laatuun nähden, joten ilmaiseksikos ne myyjän pitäisi antaa. Eiköhän se kirppishintakin ole tavarasta ja kunnosta kiinni.
Ehkä suuntaus on, että kirppareilla pitäisi myydä vaan vanhaa krääsää Fidan tyyliin.
Itse kyllä etsin sieltä keräilytavaraa, joka kuitenkin on edullisempaa kuin antiikkiliikkeissä.
- tappiollako myydä
Kai se myyjien hinnoittelu on suorassa suhteessa kirpputoripyödän vuokraan. Jos kirpputoripöydän vuokra on hinnoiteltu kalliiksi, niin pakkohan se myyjän on laittaa hinnat kalliiksi. Muutenhan sitä voi käydä niin kuin minulle kerran kävi, että tavarat kyllä menivät kaupaksi ja vielä jouduin maksumaan siitä hyvästä kirpputorin omistajalle, kun tavaroiden hinta ei riittänyt edes kattamaan kirpputoripöydän vuokraa.
- vertailuhinnat.
Meneekö tavarat paremmin kaupaksi kalliilla hinnalla, näin laman aikana. Sen ymmärrän, että kukaan ei voi myydä tavaroitaan alihintaan. Pöytävuokrat ovat kyllä suhteessa kalliit, mutta silti niitä pöytiä vuokrataan. Joten tavaran täytyy silloin vaihtaa omistajaa. Vai kuinka päin tämä asia on nyt ymmärrettävä?
Ja eikös se ole pöytienvuokraajillekin hyvä, jos tulee enemmän kirppareita, niin pöytävuokrat pysyvät kohtuullisempina.
- zwarte geld
ja taas vuokraisäntä rikastuu kansa maksaa
pöytämyyjä häviää,aina- kirppukissa.
Toivotaan että nämä pöytävuokraajat jaksaisivat kuitenkin uurastaa, sillä siten me vähävaraiset ostajat saadaan halvemmalla hyvää ja edullista tavaraa ostetuksi.
Olette ahkeria ja Teidän kuuluu saada työstänne palkkaa. Ei varmasti ole helppoa hankkia tavara täydellähinnalla ja vuokrata kallis pöytä, hinnoitella niin että menee kaupaksi. Ja niin, että jäisi edes vaivanpalkka työstä.
- totta vai tarua?
ilmapiirin voi pilata yksi henkilö:
juu määkin kuulin yhden muijan sanovan että on kallista ja on itse päivämyyjänä paikalla? (ei kannattais haukkua )sama muija muuten perusti raitalankadulle kirpiksen ja "jätti kuulemma pöydät maksamatta tekijälle?" totta vai tarua? jokatapauksessa pilaa uuden kirppiksen "ilmapiirin"..
..pysyis vaan pöytänsä takana?
..itse ostin sopivan hintaisia tavaroita!- ärsyttäväakka
Se muija on just se mummon kirppis joka ei ollu vissiin auki ku viikon ja nyt pitää kovaa meteliä tuolla uudella kirppiksellä.
- zwarte geld
juu-u sama mummo "ja antaa ymmärtää että on joku omistaja"?
kulkee perässä ja kommentoi, katsoo "kuka tuo mitäkin ja hyökkää heti kimppuun"? vastenmielinen mummo..
..pois tuommoiset? - meijerikirppis
Kolmea kirppistä on Salossa pitänyt, eikä mikään ollut pitkäikäinen.
- ilmanpilaaja
tosi o,3:n kirppiksen kaataja?
toivottavasti poistuu vilhonkadulta ettei pilaa sitäkin paikkaa??
kerrotaan että maksut jäi hoitamatta ainakin hyllyntekijälle...
.....seli,seli ämmä...- Äläppes
On se kiva että on jotain mikä salolaista pikku perheenäitä kiinnostaa, kirpputorit ja niillä myytävä romu.
- ilmanpilaaja
ite oot kierrättäjä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490