Rupsahdus

Kävin äsken ja joskus muulloinkin "baarissa". Ja nyt ihmettelen kuinka kaikki yli viiskymppiset ihmiset on niin mummon ja vaarin näköisiä. Läskejä, kurttusia,ja äärettömässä kännissä jo tähän aikaan illasta. Ite olen samaa ikäluokkaa ja ihmettelen suuresti kuinka jotkut ei pidä huolta itsestään ja ulkonäöstään.
Jo neljäkymppisetkin on paljon rupsahtaneemman näköisiä kun meikäläinen.
12451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

- sä ootkin se kuiva kurppa, näppärä teini-muumio joka arvostelee muita......
joten katso peiliin siis ja käytä silmälaseja, jos ei totuus muuten näy enää......
arvostelukykykin nääs menee kun alzheimer iskee teini-muunioon......

Äänestä

Aloittajan kanssa samaa mieltä. Ei vaadi paljon kun katsoo mitä syö ja liikkuu säännöllisesti. Itse tykkään itseäni nuoremmista ihmisistä ja jotenkin tuntuu että jututkin natsaa paljon paremmin yksiin kuin ikäisteni kanssa.

Äänestä

eks rouva,joka on taantunut teini-ikäisten tasolle.Luulisi sinun vanhenevan arvokkaasti,mutta pitää tuon ikäisenä leikkiä pikku teiniä,jututkin varmaan sitä vittu et...mitä vittuu...voi vittu mikä...tasoa!!!

Äänestä

No eihän siun tarvi mennä sinne, jos ne kaikki läskit, rypyt ym.
häiritsee. Parasta kun jäät kotiin ja ihailet itseäsi peilistä.
Katsos kun yleiset paikat on ihan oikeasti tarkoitettu kaikille,
ihan tavallisille ihmisille! Sehän on syrjintää, jos olis kielletty
lihavilta ja ryppyisiltä. Itsehän läskini kannan.
Parasta nostaa kytkintä, ja etsiä se ameriikan-mallia noudattava
paikka, joka ihannoi ikinuoruutta silikoneineen, tekoleikkauksineen
ja rasvaimuineen, niin sopii sitten porukkaan!

Mie oon todennu, ett lihavat lepposii ja hauskoja ihmisiä, en ainakaa
karsi ketää sen takia pois.

Äänestä

- noi yli 40v teini-muumiot on karmeita. Ne mm. pukeutuu lasten ja nuorten vaatteisiinja näyttää baby-janeilta.
On kameeta kun ihmiseltä ymmärrys ja oma arvostelukyky noin romahtaa..............................

Äänestä
  • No odotahan kun tulet itse samaan ikään......Vai teini-muumiot !!!!
    Minkälainen yli 40v. pitäisi sitten olla ja näyttää ? Pukeutua ns "vanhan -aikaisestiko"
    Miksi ei saa pukeutua niinkuin haluaa?

    Äänestä

Ei huolta. Vaikka oma ymmärys ja näkökyky on heikentynyt, niin se muutos vaan kuuluu korkeaan ikään. TosiAsian torjuminen taas kuuluu kuoleman pelkoon yms.

Käytännössä Ei voi mitään erehdystä tapahtua, koska vanha luumu on vanha luumu vaikka pukeutuisi tyttäriensä vaatteisiin tai maalaisi ja paklaisi.
Aika ja luonto ei petä koskaan. Elämä on demokraattinen.
Rypäleestä tulee rusina aina ja varmasti.
Tai sitten rahalla väärentämällä halvaantunut muovi muumio, esim. tiina jylhän tyyliin.
Mutta senkin huomaa jo kaukaa. Ja se on huvittavaa. Oikeastaan säälittävää.

Äänestä
  • Jännä juttu. Nelikymppisenä pidin kuuskymppisiä ukkoja pelkkinä parhaan elämänsä eläneinä naavaneninä. Mutta hups. Parikymmentä vuotta mennä hujahti ja nyt itse kuuskymppisenä tunnenkin itseni alle nelikymppiseksi. Onko muka joku menemässä elämässäni pieleen, kun en oikein tunne sopivani tutkimusten keskiarvoihin?

    Äänestä

  • Ei dementiaa kirjoitti:

    Jännä juttu. Nelikymppisenä pidin kuuskymppisiä ukkoja pelkkinä parhaan elämänsä eläneinä naavaneninä. Mutta hups. Parikymmentä vuotta mennä hujahti ja nyt itse kuuskymppisenä tunnenkin itseni alle nelikymppiseksi. Onko muka joku menemässä elämässäni pieleen, kun en oikein tunne sopivani tutkimusten keskiarvoihin?

    kuulostaa jakomielitaudilta ja keskivaikealta skitsofreenialta.
    Mutta harhoissa voi elää myös.

    Äänestä

Ikääntyminenhän on ihan positiivinen asia. Itse en vaihtaisi tätä ikää parikymppisen "pöksyihin". Ja toisaalta se on jokaisella edessä,koska en ole kuullut että ajan voi pysäyttää. Mutta ei se tarkoita sitä että jonkun tietyn iän jälkeen et saa huolehtia ulkonäöstäsi, terveydestäsi, pukeutumisestasi tai ajan hermolla pysymisestäsi.
Eri asia ovatkin sitten juuri nämä tiina jylhät, hannele laurit sun muut jotka ovat noilla kirurgisilla toimenpiteillä saaneet oikeastaan pilattua ulkonäkönsä.
Rypyt kuuluvat ikääntymiseen, mutta eivät ne estä esim. meikin käyttöä kunhan se pysyy kohtuuden rajoissa. Itse olen onnellinen kohta kuuskymppinen täti, mutta en todellakaan tunne itseäni mummoutuneeksi. Se on aina ihmisestä itsestään kiinni kuinka ikääntymiseen suhtautuu.

Äänestä
  • Mä vaihtaisin heti muumion parikymppisen pöksyihin.

    Äänestä

No. Viiskymppiset miehet näyttää ihan Zombeilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei läskiä kirjoitti:

Kävin äsken ja joskus muulloinkin "baarissa". Ja nyt ihmettelen kuinka kaikki yli viiskymppiset ihmiset on niin mummon ja vaarin näköisiä. Läskejä, kurttusia,ja äärettömässä kännissä jo tähän aikaan illasta. Ite olen samaa ikäluokkaa ja ihmettelen suuresti kuinka jotkut ei pidä huolta itsestään ja ulkonäöstään.
Jo neljäkymppisetkin on paljon rupsahtaneemman näköisiä kun meikäläinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu