Olen laittamassa verstaan välikattoa uusiksi. Materiaalina raakapontti ja päälle selluvillaa. Tilassa on piippu, jonka ympärillä välipohjassa 10 senttiä palovillaa, kuten määräykset edellyttävät.
Mutta siitä en ole mistään löytänyt yhteneväistä tietoa, kuinka lähelle rapattua tiilipiippua sisäkaton (raakapontin) saa tuoda. Jossain sanotaan että 2 senttiä, jossain sentin, jossain että kiinni. Vanha katto oli kiinni, ja mieluusti laittaisin uudenkin niin, ettei tattisi listoja viritellä, mutta tuleeko palotarkastajalta sanomista?
Mutta siitä en ole mistään löytänyt yhteneväistä tietoa, kuinka lähelle rapattua tiilipiippua sisäkaton (raakapontin) saa tuoda. Jossain sanotaan että 2 senttiä, jossain sentin, jossain että kiinni. Vanha katto oli kiinni, ja mieluusti laittaisin uudenkin niin, ettei tattisi listoja viritellä, mutta tuleeko palotarkastajalta sanomista?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei tule jos panelin paksuus alittaa määräyksessä määritellyn puuaineksen etäisyyden hormista.
"Vesikaton ruodelaudoituksen, lattialaudoituksen, välipohjan alapinnan tms. palavatarvikkeisen verhouksen reuna voidaan ulottaa savuhormin ulkokuoren ulkopintaan, mikäli laudoituksen tai verhouksen paksuus on enintään 30 mm. Samoin voidaan enintään 150 mm korkeat jalka- ja kattolistat asentaa savuhormin ulkokuoren ulkopintaan."
Tuskin nykypaneli on paksumpaa kuin 30 mm.
Eli siis kylkeen kiinni vaan.
Missähän voimassa olevissa ohjeissa noin lukee?
Eli sdfgery:ltä vastausta odotellessa voidaan tehdä johtopäätös, että tämän palstan
ns. tietäjiin kannattaa suhtautua suurella varauksella.
Tuostahan se lienee kopsattu.
http://tulikivi.fi/www/fi/flow.nsf/documents/1A67337D7B111E6BC22577F4003A0270/$file/harkkohormi.pdf
Pätee varmaan harkkohormiin, mutta siinähän on eristeet sisäpuolella... Itselläni on harkkohormi ja siinä panelointi kiinni.
Suojaetäisyyksien tulkinnoissa ja toteuttamistavoissa on yhtä monta tulkintatapaa kuin tekijääkin. Omissa piippuasennuksissa olen aina toteuttanut kaikkiin palaviin materiaaleihin sitä suojaetäisyyttä, jonka piippuvalmistaja on määrännyt (tämä aiheuttaa usein ongelmia koska valmistajien peitelevyt läpivientien kohdalla jää melkein poikkeuksetta liian pieniksi).
Eli jos suojaetäisyys määritetään esim. 10 senttiä asennusohjeessa olen toteuttanut sitä läpi koko läpiviennin. Sitten olen tehnyt rosterilevystä (2 mm vahvuus) peitekauluksen piipun ympärille. Ylimääräistä työtä tämä on aiheuttanut, mutta reilut 90 piippuasennuksista on mennyt läpi ilman huomautuksia.
Terv.
Kalle
Kalle